Kuolemaan johtanut onnettomuus ralliharjoituksissa

Sunnuntai-iltana kello 19 aikaan sattui raju kahden ralliauton nokkakolari Seinäjoella, Ämmälänkylässä Kalliosalontiellä, kertoo Etelä-Pohjanmaan poliisilaitos.
Reilun kilometrin mittainen tieosuus oli toisesta päästä suljettuna puomilla. Harjoituksen aikana tieosuuksien molemmissa päissä oli lisäksi henkilö estämässä sivullisten tielle pääsyn.
Jostain syystä kuljettajien ja paikalla olleen henkilöstön välillä oli tieto jäänyt välittymättä siitä, että tieosuuden molemmista päistä lähti samaan aikaan autot liikkeelle kovalla nopeudella.
Tieosuudella on mäennyppylä, jolla ralliautot olivat osuneet rajusti suoraan nokikkain yhteen. Autot jäivät tielle törmäyspaikalle. Nopeutta arvellaan molemmilla autoilla olleen noin 150 km/h. Mäennyppylä on sen verran korkea, että se estää näkyvyyden molemmista suunnista ajosuuntaan.
Toisessa autoista oli matkustajana 27-vuotias isokyröläismies, joka menehtyi välittömästi onnettomuudessa. Autoa kuljettanut 25-vuotias isokyröläismies sekä toisen auton kuljettaja, lapualainen 26-vuotias mies loukkaantuivat vakavasti. Heidän tilansa on maanantaiaamun tiedon mukaan vakaa.
Molemmat kuljettajat ovat kokeneita kilpa-autoilijoita ja ajoneuvot olivat asianmukaisin turvavarustein varustettuja. Kaikilla autoissa olijoilla oli suojakypärä ja he olivat turvavöissä.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Sergio Perezin matka haastajasta kritiikin kohteeksi – ”Kurkotti johonkin, joka ei ollut koskaan mahdollista”
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- Max Verstappen Espanjan GP:n voittoon – onko Mercedes palannut kärkikahinoihin?
- Max Verstappenilta aggressiivista puolustamista Espanjan lähdössä – lauantain sensaatiokuskin kisa pilalla
- George Russellilta ulosajo jo ennen Espanjan GP:n lähtöä – auto vahingoittunut?
- Isoja kaloja perällä ja sateen uhka – tässä Espanjan GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä käsittämätön veto Power Stagella – MM-johto kasvoi runsaasti viisaan ajon myötä
- Tässä syy Fernando Alonson huonolle aika-ajolle – ”Toinen sija oli silti mahdollinen”
- EK18: Sardinian MM-rallissa varmistelun makua – Hyundai-kuski joutui keskeyttämään
- Red Bullin uusi autopaljastus aiheuttaa kauhua kilpailijoissa – ”Ei tuota voi kopioida”
- Valtteri Bottas kiistää Mercedeksen George Russellin väitteen – ”Se on paljon haastavampaa”
- EK11: Esapekka Lapilla loppuivat renkaat – Kalle Rovanperä varmistelee jo torjuntavoittoa
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- EK10: Esapekka Lapin voittotaisto vaikeutui rengasrikon myötä – Ott Tänak joutui keskeyttämään
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Red Bull -pomo tylyttää Sergio Perezin mestaruushaastoa – ”Se on jo ohi, Max ei koskaan nähnyt häntä uhkana”
- Mureneeko Red Bullin mestaritalli sisältäpäin – tallin tekniikkaguru jättää paikkansa välittömästi
- F1-kuljettaja rysäytti kovaa ulos harjoituksissa – sessio keskeytettiin punaisilla lipuilla
- Kalle Rovanperältä käsittämätön veto Power Stagella – MM-johto kasvoi runsaasti viisaan ajon myötä