F1-insinööri: ”Se on hyvä uutinen Kimi Räikkösen faneille”
Williamsilla johtavan insinöörin vakanssilla viime kaudella operoinut Mark Gillan arvioi Lotusta avaustestien jälkeen.
Gillan uskoo, että Kimi Räikkönen saa alleen vieläkin paremman kilpurin kuin viime sesongilla, joka tuotti MM-pronssin.
– Lotuksella oli viime kaudella eittämättä kaikista johdonmukaisin auto ja tämän vuoden auto näyttää vieläkin paremmalta. Lotus tulee olemaan kärjessä tai ainakin kärkipäässä ja se on hyvä uutinen Kimi Räikkösen faneille, Gillan sanoo tunnetun F1-asiantuntijan James Allenin verkkosivuilla.
– Lotuksen James Allisonin tekninen tiimi lähestyy asioita järkevästi, pragmaattisesti jos uudet ideat eivät toimikaan. Palaute on toistaiseksi ollut hyvää ja auto näytti nopealta yksittäisellä kierroksella pehmeillä renkailla.
– Aika-ajot menivät viime vuoden autolla heikosti, joten tämä osa-alue on saatava toimimaan tänä vuonna, jos Lotus aikoo saada parempaa tulosta.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Valtteri Bottaksen luottomiehelle myös lähtöpassit Sauberilta – uuden tallipomon aloituspäivä varmistui
- F1-kriisitallissa jälleen tallipäällikön vaihto – taustajoukoissa muitakin muutoksia
- Toyotalta vahva vihjaus – japanilaisjätti suunnittelee täysimittaista paluuta F1-sarjaan?
- F1-tulokkaan harteille sysätään hirmuiset paineet – Franco Colapinto Alpinen varakuljettajaksi
- F1-lupauksen tilanteessa shokkikäänne – Jack Doohanille luvassa karmea kohtalo?
- Valtteri Bottakselle useita tarjouksia huippusarjasta – suomalainen kieltäytyi
- Kilpailukielto lähestyy Max Verstappenia – hollantilainen uhmakkaana: ”En muuta ajotyyliäni sen takia”
- Mistä autorahoitus ostaessa autoa yksityiseltä?
- Mika Häkkiseltä varoituksen sana – Lewis Hamiltonin lausunto herätti huolenaiheen
- Red Bullille kova menetys: 150 miljoonan sponsori lähti lätkimään