Hembery lyttää kriitikot: ”Juttelin Kimi Räikkösen kanssa – hän nauttii tästä”

Pirellin urheilujohtaja Paul Hembery uskoo, että yksi suurin haaste yhtiön F1-renkaiden käytössä on kaudesta 2010 formula ykkösissä voimassa ollut sääntö, että autoa ei saa tankata kisan aikana.
F1-autot starttaavat nykyisin noin 150kg polttoainekuormalla, joka hiljaa vähenee kisan aikana lähelle nollaa. Tämä puolestaan vaikuttaa auton käyttäytymiseen radalla.
Pirelli-pomon näkemys asiasta on se, että sekä yhtiön renkaiden itsensä että sääntöjen tuoma haaste on ollut hyväksi lajille, vaikka kritiikkiäkin on kuulunut rengasvalmistajaa kohtaan sen kahden F1-vuoden aikana.
– Jos juttelee kuljettajien kanssa, he sanovat pystyvänsä tuntemaan [massan muutoksen aiheuttaman] eron joka kierroksella – vaikutus on niin suuri. Tankkaus kisojen aikana tekisi asioista meille helpompaa, mutta haluammeko me asioista helpompaa? Me varmaankin tahdomme tämän haasteen jokaiselle, Hembery sanoi Autosport International -tapahtumassa F1Zone.net-sivustolle.
Esimerkkinä Pirelli-pomo käyttää Kimi Räikköstä, joka ennen paluutaan ajoi formula ykkösiä edellisen kerran kaudella 2009.
– Minä juttelin Kimin kanssa tästä ja hän ajoi edellisen kerran kun polttoainetankkausta varikkopysähdyksillä vielä oli. Nyt hän palasi takaisin kun tankkausta ei enää ole kisoissa ja käytössä ovat eri renkaat.
– Hän sanoi, että ero on suuri. Joillakin muilla saattaisi olla erilainen kommentti asiasta, mutta hän nauttii tästä ja sanoo, että on kuljettajien omissa käsissä puristaa maksimi irti.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- ”Olen sanaton” – Max Verstappenilta uskomaton suoritus Britannian aika-ajoissa
- Harjoituksissa tötöilleelle F1-tulokkaalle jättirangaistus
- Valtteri Bottas neuvottelee kahden F1-tallin kanssa – suomalainen paljasti formula-unelman takarajan
- F1-tulokkaalta nolo moka britannian harjoituksissa – ”Ei varikko ole mikään nakkikioski”
- Valtteri Bottas vahvisti Alpine-neuvottelut – suomalaiselta päivitys tilanteesta
- Kestääkö Lando Norris kotiyleisön paineet? Tässä Britannian GP:n lähetysajat
- Ajaako Valtteri Bottas Cadillacilla? Näin tallipäällikkö kommentoi kuumaa huhua
- Lähde: Max Verstappen vaihtaa tallia – hyväksynyt Toto Wolffin tarjouksen
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Lähde: Max Verstappen vaihtaa tallia – hyväksynyt Toto Wolffin tarjouksen
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Kestääkö Lando Norris kotiyleisön paineet? Tässä Britannian GP:n lähetysajat
- Ajaako Valtteri Bottas Cadillacilla? Näin tallipäällikkö kommentoi kuumaa huhua
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Valtteri Bottas vahvisti Alpine-neuvottelut – suomalaiselta päivitys tilanteesta
- Lando Norrisin painekattila kesti – Sauber-kuskille uran ensimmäiset MM-pisteet
- Tuukka Taposella ankea viikonloppu Itävallassa