Kolminkertainen F1-mestari Jackie Stewart, joka usein tietää mikä on parasta erityisesti nuorille F1-kuljettajille, varoittaa Lewis Hamiltonia tulevasta urastaan Mercedeksellä.

Eritoten brittilehdistössä Hamiltonista kirjoitettavat jutut eivät aina liity yksinomaan kilpa-ajosuorituksiin, vaan milloin suunnitelmiin musiikkiurasta ja milloin on/off -suhteeseen Pussycat Dolls -tyttöystävä Nicole Scherzingerin kanssa. Stewart sanoo F1-menestyksen vaativan 28-vuotiaalta nyt sitoutumista hänen ammattiinsa.

– Henkilökohtaisesti, jos olisin Lewis, en olisi lähtenyt McLarenilta. Mutta 28-vuotiaana hänen pitäisi tietää, mitä hän on tekemässä, skotti sanoi uutistoimisto Press Associationille.

– Täytyy vain olla hiton varovainen, että ei innostu liikaa omasta tärkeydestä ja julkkikseudesta tai suunnitelmista auton ulkopuolella. Sellainen voi olla humalluttavaa.

– Se, mitä Lewisin on tehtävä, on ajaa tasaisemmin hyviä kisoja, olla välittämättä mekaanisista ongelmista, eikä antaa [ulkopuolisten tekijöiden] häiritä itseään.

Mercedeksellä tallipäällikkönä toiminee tulevallakin kaudella yksi lajin elävistä legendoista, Ross Brawn, joka on tehnyt työtä vuosia muun muassa Michael Schumacherin kanssa. Saksalainen tunnettiin äärimmäisen sitoutuneena työntekijänä niin kisaviikonloppuina, kuin niiden ulkopuolellakin.

– Ross on työskennellyt sellaisten kuljettajien kanssa, jotka ovat todella menestyneet. Hän teki työtä Schumacherin kanssa alkaen Benettonilta läpi vuosien ja tietää, kuinka paljon Michael näki vaivaa.

– Näin ollen hän ajatellee, että Lewisin on ponnisteltava yhtä paljon tiimin kanssa, ei vain kilpailun suhteen, vaan ajan ja sitoutumisen suhteen, kuin Michaelkin.