Kovalaiselta räikkösmäinen sutkaus tilanteestaan: "Sellaista on elämä"

Heikki Kovalainen kertoo ESPN:n tuoreessa haastattelussa nykyisen tilanteensa formula ykkösissä olevan se, että hän odottaa Caterhamin tallipäällikön Tony Fernandesin päätöstä suomalaisen jatkosta, joskin myöntää keskustelleensa muidenkin tallien kanssa.
Caterham-kuski korostaa, että vaikkakin sponsorituen hankkiminen voisi olla mahdollista, hän ei sitä aio kuitenkaan tehdä. 31-vuotias on jossain määrin myötämielinen ainoastaan sellaiselle rahoitukselle, jossa sponsori itse tekee aloitteen yhteistyöstä.
– Tosiasia on, että en tuo tallille yhtään rahaa. Sanoin managereilleni, että älkää kerätkö rahaa. Minä en halua tehdä sitä. Jos joku sattuisi tulemaan ja tukisi minua niin ok, mutta en pidä ajatuksesta.
Kovalainen innostuu kuvailemaan mahdollista paikkansa menetystä Caterhamilla kimiräikkösmäisellä välinpitämättömyydellä.
– Jos en ole riittävän hyvä pysyäkseni täällä omilla taidoillani, niin olkoon sitten niin, se ei haittaa minua erityisemmin. Sellaista on elämä. Näin maailma pyörii nykyisin. Tallit tarvitsevat rahaa, joten jos tallimme haluaa tehdä niin, päätös on heidän, enkä voi tehdä asialle mitään.
– Minun ei tarvitse todistaa mitään. Minusta olen todistanut tarpeeksi tänä vuonna. Olen ollut kahdesti Q2:ssa ja saan jatkuvasti maksimin autosta irti.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Sergio Perezin matka haastajasta kritiikin kohteeksi – ”Kurkotti johonkin, joka ei ollut koskaan mahdollista”
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- Max Verstappen Espanjan GP:n voittoon – onko Mercedes palannut kärkikahinoihin?
- Max Verstappenilta aggressiivista puolustamista Espanjan lähdössä – lauantain sensaatiokuskin kisa pilalla
- George Russellilta ulosajo jo ennen Espanjan GP:n lähtöä – auto vahingoittunut?
- Isoja kaloja perällä ja sateen uhka – tässä Espanjan GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä käsittämätön veto Power Stagella – MM-johto kasvoi runsaasti viisaan ajon myötä
- Tässä syy Fernando Alonson huonolle aika-ajolle – ”Toinen sija oli silti mahdollinen”
- EK18: Sardinian MM-rallissa varmistelun makua – Hyundai-kuski joutui keskeyttämään
- Red Bullin uusi autopaljastus aiheuttaa kauhua kilpailijoissa – ”Ei tuota voi kopioida”
- Valtteri Bottas kiistää Mercedeksen George Russellin väitteen – ”Se on paljon haastavampaa”
- EK11: Esapekka Lapilla loppuivat renkaat – Kalle Rovanperä varmistelee jo torjuntavoittoa
- EK10: Esapekka Lapin voittotaisto vaikeutui rengasrikon myötä – Ott Tänak joutui keskeyttämään
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Red Bull -pomo tylyttää Sergio Perezin mestaruushaastoa – ”Se on jo ohi, Max ei koskaan nähnyt häntä uhkana”
- Mureneeko Red Bullin mestaritalli sisältäpäin – tallin tekniikkaguru jättää paikkansa välittömästi
- F1-kuljettaja rysäytti kovaa ulos harjoituksissa – sessio keskeytettiin punaisilla lipuilla
- F1-tulokas kurvasi itselleen lisäaikaa: ”Tätä minä haluan nähdä”