Kimi Räikkösellä tuttu este kisassa – "Turhauttavaa"

Kimi Räikkönen sanoo, että auton nykyisellä suorituskyvyllä Singaporen kisan kuudes sija oli lähellä maksimia. Paremmalla onnella viides sija olisi ollut mahdollinen.
– Aika-ajojen jälkeen päivän tulos ei ollut kovin huono, mutta minusta meillä oli mahdollisuuksia parempaankin, Räikkönen sanoi paddockilla GPUpdate.net -sivuston mukaan.
– Me emme olleet tarpeeksi nopeita taistelemaan palkintokorokkeesta, mutta ensimmäinen turva-auto ei auttanut meitä ja me olisimme ehkä voineet saavuttaa yhtä paremman sijoituksen ilman sitä.
Ongelmaksi muodostui jo viime kisoissa tutuksi muodostunut hopeinen autopari.
– Me olimme ehdottomasti nopeampia kuin Michael (Schumacher) ja Nico (Rosberg), mutta jäimme jumiin heidän taakseen suurimmaksi osaksi kisaa, mikä oli turhauttavaa. Täällä on hyvin vaikea ohittaa ihmisiä, joten on luotettava varikkopysähdyksiin tai muiden tekemiin virheihiin.
Upea puolustusvoitto piti yhä mestaruustaistelun elossa, mutta seuraava osakilpailu on ratkaiseva paitsi pisteiden osalta, ylipäätään auton loppukauden kilpailukyvyn suhteen. Iso kysymys on Japaniin luvattu tupla-DRS -järjestelmä.
– Olen yhä kolmas kuljettajien mestaruussarjassa, mutta meillä on parannuksia tehtävänä seuraavissa kisoissa taistellaksemme kärjessä. Toivottavasti voimme ottaa askeleen eteenpäin Japanissa ja jatkaa siitä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- Lewis Hamilton turhautui Ferrarin toimintaan Miamin GP:ssä – ”Pitäkää teetauko, kun mietitte sitä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Miamin GP:n alla hätkähdyttävä näky – Paras kuskiparaati ikinä?
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- F1-kuskin potkut lipsahti ulos suorassa tv-lähetyksessä? – Näin vastaa tallipäällikkö
- Miamin sprinttikilpailun tulokset uusiksi – kolme kuskia pisteiltä ulos
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Red Bullin toisen auton kirous jatkuu – tiimiltä nolo kämmi
- Max Verstappenilta jälleen mestarillista venymistä – Ferrarin vauhti kateissa
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Miamin GP:n sprintissä mieletöntä draamaa – Max Verstappen putosi viimeiseksi