FIA-pomolta paljastus: F1-sarja palaa V8-moottoreihin
Kansainvälisen autourheiluliiton FIA:n presidentti Mohammed Ben Sulayem lupaa F1-sarjan palaavan V8-moottoreihin viimeistään vuonna 2031.
Tälle kaudelle voimaanastuneet sääntömuutokset ovat osoittautuneet etenkin kuljettajien mielestä epäonnistuneiksi. Polttomoottori tuottaa voimayksikön potkusta enää puolet akuston syöttäessä loput. Akuston säännöstely onkin noussut liian suureksi osaksi lajia, vaikka Miamin kisaan sääntöviilauksilla parannuksia haettiinkin.
LUE MYÖS: Sääntöviilaukset eivät vakuuttaneet McLaren-tähteä – ”Akustosta on päästävä eroon”
Kulisseissa puidaan tällä hetkellä muuttaa voimayksiköitä jo ensi kaudeksi hieman edellisten moottorisääntöjen suuntaan. Täyttä paluuta vanhaan ei tehdä, mutta pöydällä on tällä hetkellä se, että polttomoottori hoitaisi vähintään 60 prosenttia voimantuotosta. Sen lisäksi FIA-pomo paljasti sunnuntaina, että V8-moottorit tekevät paluun jossain vaiheessa.
– Se on tulossa. Se on enää vain ajan kysymys. 2031 FIA:lla on valtaa tehdä se ilman moottorivalmistajien ääniä, sanoi Ben Sulayem.
– Se on sääntö, mutta haluamme tuoda sen vuoden aiemmin, joka on sitä mitä kaikki ovat pyytäneetkin.
V8-moottorien paluu 2030 vaatisi neljän moottorivalmistajan hyväksynnän. Tällä hetkellä F1-sarjassa on kuusi valmistajaa. Muuten FIA voi pakottaa sen vasta vuotta myöhemmin.
– Saat äänen, se on vähemmän monimutkainen sekä kevyempi. Kuulette siitä hyvin pian ja se on erittäin vähän sähköistetty, jatkaa FIA:n presidentti.
– Se tullaan tekemään. V8 on tulossa, vakuuttaa Ben Sulayem.
Nykyisiä moottorisääntöjä suunniteltaessa autoala vakuutteli siirtyvänsä täyteen sähköistymiseen muutaman vuoden sisällä. Muun muassa uusiutuvan polttoaineen myötä tämänkin asian suhteen on otettu takapakkia, joten moottorivalmistajat ovat jälleen avoimia suunnittelemaan uuden polttomoottorin.
Sen lisäksi F1-sarjan sekä FIA:n viesti on viime aikoina ollut selkeä sen suhteen, ettei autoteollisuuden tavoitteet määritä seuraavia kuninkuusluokan sääntöjä.
LUE LISÄÄ
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Voittoa juhlinut Janni Hussi teki rankan paljastuksen Rallit.fi:lle
- 11-vuotias Robin Räikkönen hämmästytti jälleen: murskavoitto!
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja osallistujat
- Dramaattinen päätöspäivä Portugalissa – Thierry Neuville voitti, Sami Pajari jäi ilman palkintoa
- Ensimmäinen täysosuma! Teemu Suninen ja Janni Hussi juhlivat Portugalissa
- Portugalin MM-ralli 2026: Tulokset, pisteet ja uutiset
- EK22: Shokkikäänne! Sebastien Ogier ja Sami Pajari putosivat rytinällä
- EK18–19: Teemu Suninen nousi johtoon, Sami Pajari taisteli kärjessä – Portugalissa hurja kaaosilta
- EK17: Sébastien Ogierilta hirmuveto haastavissa olosuhteissa
- EK16: Dramatiikkaa voittotaistossa – Sami Pajari kohenteli asemiaan
- Jari-Matti Latvala ei kierrellyt – kova väite Janni Hussista
- Portugalin MM-ralli 2026: Tulokset, pisteet ja uutiset
- EK8: Draamaa Portugalin MM-rallissa – kaksi kärkikuskia ajoi ulos samassa paikassa
- Shokkiuutinen varikolta: Red Bullilla valmis nimi Max Verstappenin tilalle
- Suomalaisvalmentaja paljasti Ylelle, mitä Kalle Rovanperän pitäisi nyt tehdä
- Viaplay: Valtteri Bottakselta raju avautuminen – ”Maku lähti koko lajista”
- Tekeekö Kalle Rovanperä paluun? Jari-Matti Latvala ei jättänyt mitään epäselväksi podcastissa
- Portugalin MM-rallissa käsittämätön vaaratilanne – Elfyn Evans raivostui täysin
- F1 tekee suuren sääntömuutoksen moottoreihin jo ensi kaudelle
- Palaako Ott Tänak rallin MM-sarjaan? Toyota-pomolta suorat sanat