Kalle Rovanperälle arvokas oppitunti – päätti viikonlopun makeaan suoritukseen
Formulauraansa aloitteleva Kalle Rovanperä raapi ehjät suoritukset Oseanian Formula Regional -luokan kilpailuista.
Lauantaina komean nousun kymmenen parhaan joukkoon tehnyt suomalainen sijoittui sunnuntain ensimmäisessä lähdössä sijalle 14. Rovanperän lähtöruutu oli sateisen aika-ajon jäljiltä 15:s ja eroa paaluaikaan kertyi noin 1,6 sekuntia.
Taupon kisaviikonlopun päälähdössä Rovanperä nousi 15:nnestä lähtöruudusta muutaman sijan ja oli maalissa lopulta 11:s. Kilpailu oli suomalaiselta puhdas yhtä nukahdusta lukuunottamatta. Turva-auton jälkeisessä uusintalähdössä Rovanperä ei ollut täysin hereillä ja pari kilpaveljeä tuikkasi ohitse. Tämä olikin ensimmäinen kerta, kun suomalaiskuski oli mukana turva-autotilanteessa, joten arvokasta oppia oli jälleen tarjolla.
Rovanperä sisuuntui kuitenkin pienestä virheestään hieman ja kuittasi kilpailun loppuhetkillä komeasti Sebastian Mansonin, joka pilasi Rovanperän pääkilpailun viime viikonloppuna.
Sarjan ohjelmassa on vielä kaksi kisaviikonloppua ja ajot jatkuvat jälleen heti ensi viikonloppuna. Rovanperä on Oseanian Formula Regional -luokan kokonaispisteissä tällä hetkellä sijalla 15 napsittuaan tililleen 44 pistettä.
LUE LISÄÄ
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Valtteri Bottakselta hurja paljastus sairaudestaan: ”Olin kuin huumeaddikti”
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Cadillac erikoisvärityksellä ensimmäiseen kotikilpailuunsa
- Heikki Kovalainen jakoi pysäyttävän kuvan F1-vuosiltaan
- Red Bullilta merkittävä muutos jo Miamiin
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Kanadan GP 2026 – F1: Aikataulu, tv, kuskit, tulokset
- David Coulthardilta tyly arvio Aston Martinista – nosti esiin ison mokan
- Juha Kankkunen jyrähti tähtikuskille – IL: ”Hänen täytyy miettiä”
- Kanarian MM-rallin tulokset – Sami Pajarille jälleen huippusijoitus
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Juha Kankkunen jyrähti tähtikuskille – IL: ”Hänen täytyy miettiä”
- Nyt jysähti – mullistava uutinen rallin MM-sarjaan!
- Zak Brown sanoi sen ääneen: tähän talliin Max Verstappen siirtyy
- Heikki Kovalainen jakoi pysäyttävän kuvan F1-vuosiltaan
- FIA reagoi – Miamin F1-kisaviikonloppuun yllätysmuutos!
- Romahdus – Sami Pajari latasi suorat sanat!
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Ferrarin ex-pomolta yllättävä paljastus Red Bullista: ”Tarkoitus oli johtaa koko toimintaa”