HS: Mika Salolta suoraa puhetta Kalle Rovanperän formulahaaveista – ”Iso haaste edessä”
Rallin kaksinkertainen maailmanmestari Kalle Rovanperä järisytti moottoriurheilumaailmaa torstaina, kun 25-vuotias julkisti päätöksensä lopettaa ralliuransa.
Rovanperä siirtyy ensi kaudeksi Japanin Super Formula -sarjaan. Tavoitteena on vuoden jälkeen siirtyä Formula 1 -sarjan junioriluokka F2:n.
F1-konkari Mika Salo näkee nuoren Rovanperän tavoitteessa suuren vuoren kiivettäväksi. Helsingin Sanomien haastattelussa Salo myöntää yllättyneensä maailmanmestarin kunnianhimoisesta suunnitelmasta.
– Aika kunnianhimoinen suunnitelma, mutta hänen ikäiselle kaverille ihan hyvä, Salo aloitti HS:n haastattelussa.
– Isoin yllätys minulle on se, että hän lähtee formulapuolelle. Ei ole helppo hypätä ralliautosta formulaan. Kyseessä on täysin eri laji. Kalle on ajanut GT-autoja, mikä on ollut hyvä, mutta G-autot ovat paljon lähempänä ralliautoa. Formula taas on niin reaktiivinen ja herkkä. Se on ihan eri maailma. Iso haaste on edessä.
Salo, joka itse vietti Super Formulassa neljä vuotta urallaan, pitää sarjaa hyvänä vaihtoehtona Rovanperälle F2-sarjaa silmälläpitäen.
– Super Formula on periaatteessa sama kuin Formula 2. Erot ovat hyvin pieniä. Tehot ovat samat, renkaat eri, downforce suunnilleen sama.
Rovanperä hyppää rallikilpurin kyytiin vielä kolmen kilpailun verran. Rovanperä nähdään tositoimissa seuraavan kerran Keski-Euroopan rallissa ensi viikolla.
LUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- EK1: Adrien Fourmaux tykitti pohja-ajan Suomen MM-rallin avauksessa – Sami Pajari kuudes
- Teemu Suninen hämmästeli suurta eroa kärkeen Suomen MM-rallin avauksessa
- Ralliradio 2026: Taajuus, lähetysajat, juontajat ja Bensaa Suonissa
- MTV: Kalle Rovanperälle uusi pesti!
- Myrskyvaroitus! Sami Pajari heti huippuvauhdissa Shakedownilla
- Tiesitkö? Mika Häkkisen tytär ei edusta Suomea – nyt puhuu Ella Häkkinen
- Jyväskylässä jysähtää? IS: Tommi Mäkiseltä suoraa puhetta Sami Pajarista
- Vetomies 2026: Aikataulu, reitti, osallistujat, tulokset ja opas
- Suomen MM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, liput, osallistujat ja tv
- Suomen MM-ralli käynnistyy näyttävästi – katso avajaisillan ohjelma
- Suomen MM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, liput, osallistujat ja tv
- Ralliradio 2026: Taajuus, lähetysajat, juontajat ja Bensaa Suonissa
- Poliisilta tiedote julki koskien Suomen MM-rallia
- Kalle Rovanperältä ja Jonne Halttuselta yllätysveto Suomen MM-rallissa?
- Vetomies 2026: Aikataulu, reitti, osallistujat, tulokset ja opas
- MTV: Kalle Rovanperälle uusi pesti!
- Suomen MM-ralli käynnistyy näyttävästi – katso avajaisillan ohjelma
- Latvian Drift Masters 2026: Tulokset
- Myrskyvaroitus! Sami Pajari heti huippuvauhdissa Shakedownilla
- Totta se on! Kalle Rovanperä hyppää ratin taakse Suomen MM-rallissa