EK13: Kalle Rovanperä putosi sijan – ”Tuntui hyvältä, mutta kello näyttää pahalta”

Monte Carlon MM-rallissa ajettiin iltapäivällä jo kilpailun 13:s erikoiskoe. Kärkipaikalla laskettelee edelleen Toyotan keikkakuski sekä Monten spesialisti Sébastien Ogier.
Olosuhteet ovat olleet koko päivän pätkillä pääosin kuivia, eikä teillä ole lymyillyt torstain ja perjantain kaltaisia jäisiä paikkoja. Tämä on ollut myös mieluisampaa ensimmäistä Monteaan Rally1-autolla ajavalle Sami Pajarille, joka on pystynyt lauantaina nauttimaan enemmän matkasta. Tällä pätkällä Pajari oli jopa nopeampi kuin hallitseva maailmanmestari Thierry Neuville.
– Hieno nähdä, että tulee hyvin muita vastaan. Alkaa olee ihan hyvä fiilis ja uusia juttuja kokeillaan, kommentoi Pajari maalissa.
Pajari jatkaa omaa taivaltaan seitsemäntenä ja eroa eteen tai taakse ei tarvitse sekuntikellolla mitata.
Kalle Rovanperä putosi EK13:lla neljänneltä sijalta viidenneksi, kun pohja-ajan nakuttanut Ott Tänak pyyhkäisi suomalaisen edelle.
– Tämä tuntui tosi hyvältä oikeastaan. Näillä työkaluilla ei ole enempää annettavaa. Pitoa ei ole yhtään enempää. Yhtään virheitä ei ollut ja ajo tuntui hyvältä, mutta kello näyttää tosi pahalta, summasi Rovanperä.
Rovanperä jatkaa siis viidentenä ja Tänakin neljänteen sijaan on eroa 3,6 sekuntia.
Kilpailun kärkikolmikossa nähtiin jälleen muutos, kun Elfyn Evans onnistui nousemaan takaisin toiseksi. Adrien Fourmaux jatkaa hyvää Hyundai-debyyttiään kolmannella sijalla.
Lauantaina ajetaan vielä kaksi erikoiskoetta ja EK14 käynnistyy kello 17:05 Suomen aikaa. Kilpailun kokonaistilanne alla.
Monte Carlon MM-rallin tilanne, EK 13/18
- Sébastien Ogier, Toyota
- Elfyn Evans, Toyota +18,4
- Adrien Fourmaux, Hyundai +20,1
- Ott Tänak, Hyundai +42,9
- Kalle Rovanperä & Jonne Halttunen, Toyota +46,5
- Takamoto Katsuta, Toyota +1:34,4
- Sami Pajari & Marko Salminen, Toyota +3:53,8
- Thierry Neuville, Hyundai +5:17,9
- Yohan Rossel, Citroën (WRC2) +7:40,0
- Joshua McErlean, M-Sport Ford +7:47,1
- Nikolay Gryazin, Skoda (WRC2) +7:54,0
Grégoire Munster, M-Sport Ford +11:31,5
LUE LISÄÄ
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Näin näet Viron MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Hurja varikkohuhu: Christian Hornerista F1-sarjan kriisitallin omistaja?
- Supertulokkaaksi tituleerattu Kimi Antonelli avautuu vaikeuksistaan
- Kovaa peliä kulisseissa: Oliko tämä mies Christian Hornerin potkujen takana?
- Christian Horner hyvästeli Red Bullin – murtui kyyneliin
- Christian Hornerin potkut käynnisti tuolileikin Red Bullilla – sisartalliin suomalaisfaneille tuttu räyhääjä
- Potkut! Red Bullin tallipäällikkö Christian Hornerille lähtöpassit
- FIA-pomolta paljastus – F1-sarjassa kyhätään isoa moottorimuutosta: ”Emme tarvitse sähköä”
- Analyysi: Oscar Piastri ei ansainnut rangaistustaan
- Max Verstappen luovuttaa mestaruustaistossa – ”Ihan sama”
- Christian Hornerin potkut käynnisti tuolileikin Red Bullilla – sisartalliin suomalaisfaneille tuttu räyhääjä
- Kovaa peliä kulisseissa: Oliko tämä mies Christian Hornerin potkujen takana?
- Potkut! Red Bullin tallipäällikkö Christian Hornerille lähtöpassit
- Supertulokkaaksi tituleerattu Kimi Antonelli avautuu vaikeuksistaan
- Christian Horner hyvästeli Red Bullin – murtui kyyneliin
- Hurja varikkohuhu: Christian Hornerista F1-sarjan kriisitallin omistaja?