Valtteri Bottas paljastaa: F1-ura oli päättyä jo vuosia sitten
Suomalaiskonkari Valtteri Bottas kertoi uransa eri vaiheista ja erityisesti yhdestä käännekohdasta Pitlane Life Lessons -podcastissa.
Bottaksen kausi Mercedeksellä 2018 sisälsi runsaasti epäonnea ja vastoinkäymisiä, jonka lisäksi tallimääräykset potkivat suomalaista henkisesti maahan entisestään. Bottas sijoittui tuolloin MM-pisteissä viidenneksi, siinä missä tallikaveri Lewis Hamilton nappasi jälleen yhden maailmanmestaruuden lisää.
Bottas palasi kuitenkin väkevästi seuraavalla kaudella ja kaasutteli uransa tähän mennessä parhaan kauden. Tätä ennen suomalainen ehti kuitenkin käydä henkisesti syvissä vesissä ja paljasti harkitsevansa jopa F1-uransa päättämistä.
– Tämä laji on antanut monta opetusta. Olen kokenut paljon ja melkein lopetin uranikin, paljastaa Bottas.
– Olin saanut tarpeekseni F1-maailmasta, sillä se oli ollut niin julma minulle. Se oli vuoden 2018 loppupuolella, mutta jotenkin sain itseni kasattua ja voitin kauden 2019 avauskilpailun.
– Se oli käänteentekevä kohta minulle, sanoo nykyinen Sauber-kuljettaja.
Kuluva F1-kausi on tätä nykyä jo kokeneelle suomalaiskuljettajalle uran 12:s. Tavoitteena olisi jatkaa taivalta kuninkuusluokassa, mutta tallipaikat ovat käymässä vähiin. Realistisina vaihtoehtoina lienevät enää nykyisen työnantajan leivissä jatkaminen tai loikkaus Alpinelle, joskin ranskalaistiimissä huhutaan olevan muita suunnitelmia.
– Loppupeleissä ymmärsin, että joskus tarvitsee vain aikaa, ottaa hieman happea ja katsoa isoa kuvaa, jatkaa Bottas.
– Minulla on perhe ja he ovat terveitä, ajan edelleen kilpa-autoa, jota rakastan ja minulla on katto pään päällä. Tuolloin astuin hetkeksi sivuun ja sain laitettua asiat perspektiiviin, jolloin tulee valitettua asioista paljon vähemmän.
– F1-kuplassa pysyminen on kuitenkin ollut minulle hyvin tärkeää, tuumasi suomalaiskonkari.
LUE MYÖS: Valtteri Bottaksen somejulkaisu käynnisti villit spekulaatiot
LUE LISÄÄ
- Tuukka Taposesta tipahti huolestuttava arvio – ”Jossain kohtaa selityksiltä loppuu teho”
- Suomen MM-rallin tulevaisuus varmistui – Jyväskylä jatkaa isäntäkaupunkina
- Kalle Rovanperältä mahtava uutinen: Formulaunelman metsästys jatkuu
- Lewis Hamiltonilta karu paljastus: Ferrarin testikolarista toipuminen kesti kuukausia
- Valtteri Bottas kommentoi keskeytystään: ”Se oli varotoimenpide”
- Britannian GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Itävallan GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja tv-lähetykset
- Katalonian GP 2026 – F1: Tulokset ja uutiset
- Toyotan virolaiskuski löi Esapekka Lapin Jyväskylässä
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- Suomalaiskuski palaa USA:n rallicrossradoille – alla F1-autoakin nopeammin kiihtyvä laite
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- FIA kumosi rangaistukset – Monacon GP:n palkintokoroke uusiksi
- MM-kärki Kimi Antonellille dramaattinen keskeytys – Mercedes vahvisti syyn
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Tulokset
- Synkkä putki jatkuu: Valtteri Bottas keskeytti jälleen
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- Mika Häkkinen kommentoi Ferrari-tähden tulevaisuutta – tässä on mestarin vinkit: ”Sinun täytyy olla itsekäs”
- Mika Häkkisen tytär paljastaa: ”Käyn usein kisoissa ilman isääni”