Max Verstappen kävi kuumana vielä kilpailun jälkeenkin: ”He kaikki voivat painua vi**uun”
Red Bull -tähti Max Verstappen kävi kuumana kuin hellan koukku läpi Unkarin osakilpailun sunnuntaina.
Kolmannesta ruudusta lähtenyt hollantilainen raivosi jo avausmutkan tapahtumista, kun hänet pyydettiin päästämään McLarenin Lando Norris takaisin edelleen.
Tämän jälkeen Red Bullilla ei riittänyt vauhti haastamaan McLareneita, eikä hollantilaista miellyttänyt hänelle tarjottu kisastrategiakaan. Verstappen purnasi moneen otteeseen kisainsinöörilleen taktiikan olevan umpisurkea.
Sen lisäksi MM-sarjan kärkimies otti vielä yhteen Mercedeksen Lewis Hamiltonin kanssa. Hollantilainen syöksähti kaukaa ohitusyritykseen radan ykkösmutkassa ja osuma oli valmis. Tästäkin Verstappen syytti Hamiltonia.
Red Bull -kuljettajan jatkuva vouhottaminen sai jo viilipyttynä tunnetun Gianpiero Lambiasenkin hieman hikeentymään. Lambiase käski kuljettajansa rauhoittumaan ja antaa tuomariston tehdä tehtävänsä. Kilpailun jälkeen Verstappen lähetti terveiset kriitikoilleen, joiden mielestä hän oli epäkunnioittava talliansa kohtaan.
– He voivat kaikki painua vi**uun täräytti hollantilainen tyypilliseen tapaansa.
Verstappen selvisi kuin ihmeen kaupalla ilman isompia vahinkoja osumastaan Hamiltonin kanssa ja tuli lopulta maaliin viidentenä.
Verstappen jakoi tyylinäytteen käytöksestään myös jäähdyttelykierroksella, kun Lambiase kertoi lääkintätiimin tarkistavan hänen kuntonsa kolarin jäljiltä varikkoalueella.
– Lääkintädelegaation voi lähettää tuomaristoon katsomaan, että ovatko he kunnossa, purnasi Verstappen.
LUE LISÄÄ
- Mercedekset ottivat rajusti yhteen Kanadan sprintissä ja tunteet kuohahtivat: ”Tuosta pitäisi tulla rangaistus”
- Valtteri Bottaksella epäonnea – Cadillac yllätti silti
- Max Verstappen katkaisi siivet lopettamishuhuilta: ”Jos mitään hullua ei tapahdu”
- Hurja putki päätökseen – Esapekka Lappi ajoi ulos
- Mercedes pysäyttämätön Kanadan sprinttiaika-ajoissa – konkarikuskin matka tyssäsi valliin
- Toyota-tähdeltä yllättävä kommentti Hyundain vauhdista
- Jari-Matti Latvala vaihtoi englanninkielisiin nuotteihin – japanilaiskartturille kova haaste Kreikassa
- F1-harjoituksissa riitti romua – Mercedes pelottavan vahva
- Haas-pomo pillastui kuskinsa potku-huhuista: ”Totaalista hevonpa*kaa”
- F1-sarjassa kriittinen kokous ensi kauden kannalta – kuopataanko muutokset sittenkin?
- MM-rallin kulisseista vuoti iso uutinen: uusi valmistaja tulossa mukaan
- Vaimo vahvisti IS:lle: Mika Saloa puukotettu Thaimaassa
- Kiistelty F1-hahmo lähtökuopissa – ”Hänen päivänsä ovat luetut”
- Drift Mastersissa upea suomalaisonnistuminen: ”Unelmien täyttymys”
- Halpa arkiauto keskellä miljoonakalustoa – Dacia Logan nousi Nürburgringin tähdeksi
- Yle: Luonnonsuojelijoiden vaatimus hylättiin – Toyotan rallitallin jättihanke etenee
- Kimi Räikkönen oli lähellä yllätyssiirtoa – F1-pomo muistelee katkeraa pettymystä
- Mika Salo paljasti Uunolle – näin hän joutui puukotuksen uhriksi
- Valtteri Bottas hirmuvedossa – ajoi ylivoimaiseen voittoon!
- Formulasirkus matkaa Pohjois-Amerikkaan – tässä Kanadan GP:n lähetysajat
