F1-kisaan luvassa äärimmäiset olosuhteet – vastaavaa koettu viimeksi pari vuotta sitten
Tulevan viikonlopun Formula 1 -karkeloihin on luvassa äärimmäisen hikistä puhdetta Unkarin suunnilla koetun lämpöaallon myötä.
RaceFansin mukaan kisapäivälle on luvattu jopa 35 asteen helteitä, joten kuljettajat saavat valmistautua hikoilemaan kunnolla. Kyseessä olisi heittämällä kuluvan kauden kuumin kilpailu ja vastaavaa on koettu viimeksi kaudella 2022.
– Näyttää siltä, että olosuhteet ovat äärettömän kuumat. Täyden kisamitan ajaminen tulee olemaan fyysisesti todella raskasta kuljettajille, tuumaa Alpine-tallin Pierre Gasly.
Unkarin GP on kuulunut kisakalenteriin jo vuosikausia ja monesti lämpötilat ovat olleet korkeita, mutta tällä kertaa luvassa on vielä astetta kuumempaa rallia. Hungaroringin pätsin sai kokea muun muassa suomalaismestari Kimi Räikkönen aikoinaan kaudella 2018, kun Ferrari-talli unohti kiinnittää hänen juomaletkunsa ennen kilpailun starttia.
Ilman pisaraakaan nestettä kokenut konkari kaasutteli kuitenkin kolmanneksi, joten Räikkönen pääsi kostuttamaan kurkkuaan rankan urakan päätteeksi muullakin kuin vedellä kuohujuoman merkeissä.
F1-kuljettajat hikoilevat keskimäärin 2-3 kiloa nestettä yhden kilpailun aikana, joten jatkuva nestetankkaaminen kehoon on tärkeä osa rutiineja.
LUE LISÄÄ
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Max Verstappen menettää legendaarisen kisainsinöörinsä kilpailijatallille – hollantilaisen Red Bull -ura lähestyy loppua?
- Nyt se paljastui: tässä on Janni Hussin korvaaja!
- F3-kausi 2026: Tuukka Taponen, kisat ja televisiointi
- Janni Hussille riitti: laukoi suorat sanat kriitikolle
- Red Bull -pomo myöntää karun tosiasian – viime vuoden päätös maksaa kovaa hintaa
- Esapekka Lappi: iso päätös ensi kauden suhteen!
- EM-ralli 2026: TV, kisakalenteri, suomalaiset
- Valtteri Bottas: Tässä on Cadillacin suurin heikkous tällä hetkellä
- Enni Mälkönen lähti ”pakoon” – julkaisi vangitsevia somekuvia
- Tommi Mäkinen: yllätyspaluu!
- F1-konkarin sopimus tuo mieleen Kimi Räikkösen kohtalokkaan Lotus-diilin – tästä on kyse
- Esapekka Lappi: iso päätös ensi kauden suhteen!
- Tommi Mäkinen: yllätyspaluu!
- Valtteri Bottas: Tässä on Cadillacin suurin heikkous tällä hetkellä
- Valtteri Bottas: tässä on F1:n lahjakkain kuski
- Kalle Rovanperä tarvitsee apua – ”Onko kellään Suomessa?”
- F1-tähti lipsautti: Ferrarille suuri etu uudesta F1-säännöstä – talli uusi mestarisuosikki?
- Janni Hussille riitti: laukoi suorat sanat kriitikolle
- F1-suosikki paljastaa: Entinen huippukuski ei lopettanut uraansa omasta päätöksestä
- Lewis Hamilton paljastaa, mitä Ferrarilla toisteltiin vaikealla kaudella