Lähde: Yllättävä talli nousemassa Carlos Sainzin totiseksi vaihtoehdoksi

Ferrari-tallin kuluvan kauden päätteeksi jättävän Carlos Sainzin ensi vuoden tallivaihtoehdoksi on noussut yllättävä tiimi, uutisoi Autosport.
Arvostetun moottoriurheilujulkaisun mukaan sarjan häntäpäähän juuttunut Williams on yksi espanjalaisen totisista vaihtoehdoista. Sainzin tiedetään saaneen jo ainakin Audiksi 2026 muuttuvalta Sauberilta monivuotisen sopimustarjouksen, jolle espanjalainen ei ole tuntunut lämpeävän.
Sainzin on spekuloitu seuraavan myös Mercedekseltä ja mahdollisesti myös Red Bullilta ensi kaudeksi aukeavia paikkoja ja hänen leiristään ollaankin kerrottu, etteivät he aio tehdä hätiköityjä ratkaisuja. Autosportin mukaan nämä ovet ovat kuitenkin sulkeutumassa Mercedeksen seuratessa superlupaus Andrea Kimi Antonellin kehitystä ja Sergio Perezin tuloskäyrä on ainakin tällä hetkellä pitämässä vielä meksikolaiskonkarin energiajuomatallissa.
Sainzin leirin raportoidaan olevan kiinnostuneita Williamsista, vaikka he ovatkin viime vuosina ajautuneet sarjan peräpäähän. Perinteikkäässä brittitallissa on kuitenkin julistettu kunnianhimoiset tavoitteet tulevaisuuteen ja Williamsin yhteistyö moottoritoimittaja Mercedeksen kanssa on yksi avaintekijöistä, joka Sainzia kiinnostaa. Talli kiinnitti jo Alex Albonin monivuotisella sopimuksella ja tuore tallipäällikkö James Vowles on tuonut uusia tuulia sekä osaamista Mercedekseltä uuden infrastruktuurin rakentamiseksi.
Autosport tietää kertoa Mercedekseltä tulleen erittäin lupaavia signaaleja uuteen voimanlähteeseen liittyen. Uudet moottorisäännöt astuvat voimaan 2026 ja tuolloin saatetaan nähdä suuria heittoja voimasuhteissa, jolloin Williams saattaisi olla yksi yllättäjistä. Tallipäällikkö Vowles kertoi avoimesti viime viikonlopun Imolan GP:n yhteydessä, että tiimi on uhraamassa tämän ja ensi kauden menestystä uusiin sääntöihin peilaten, sillä he haluavat olla kunnolla pelissä mukana parin vuoden päästä.
– Ensi kauden auto on jo tuulitunnelissa ja sen takia, että pääsemme ajoissa työstämään myös 2026 -sekä 2027 vuoden autoja. Ei sillä, ettenkö välittäisi nykyisestä menestyksestä, mutta haluamme menestyä tulevaisuudessa, kommentoi Vowles tallin suunnitelmia.
Nähtäväksi jää, mihin F1-siirtomarkkinoiden kuumin kuskinimi on suuntaamassa. Sainzin arvo on noussut runsaasti etenkin hänen Ferrari-vuosinaan, kun espanjalainen on laittanut korkealle arvostetun tallikaveri Charles Lerclercin ahtaalle.
LUE LISÄÄ
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- ”Olen sanaton” – Max Verstappenilta uskomaton suoritus Britannian aika-ajoissa
- Harjoituksissa tötöilleelle F1-tulokkaalle jättirangaistus
- Valtteri Bottas neuvottelee kahden F1-tallin kanssa – suomalainen paljasti formula-unelman takarajan
- F1-tulokkaalta nolo moka britannian harjoituksissa – ”Ei varikko ole mikään nakkikioski”
- Valtteri Bottas vahvisti Alpine-neuvottelut – suomalaiselta päivitys tilanteesta
- Kestääkö Lando Norris kotiyleisön paineet? Tässä Britannian GP:n lähetysajat
- Ajaako Valtteri Bottas Cadillacilla? Näin tallipäällikkö kommentoi kuumaa huhua
- Lähde: Max Verstappen vaihtaa tallia – hyväksynyt Toto Wolffin tarjouksen
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Lähde: Max Verstappen vaihtaa tallia – hyväksynyt Toto Wolffin tarjouksen
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Kestääkö Lando Norris kotiyleisön paineet? Tässä Britannian GP:n lähetysajat
- Ajaako Valtteri Bottas Cadillacilla? Näin tallipäällikkö kommentoi kuumaa huhua
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Valtteri Bottas vahvisti Alpine-neuvottelut – suomalaiselta päivitys tilanteesta
- Valtteri Bottas neuvottelee kahden F1-tallin kanssa – suomalainen paljasti formula-unelman takarajan
- Lando Norrisin painekattila kesti – Sauber-kuskille uran ensimmäiset MM-pisteet