EK4: Dramatiikkaa Ruotsissa – Kalle Rovanperä joutui keskeyttämään, Ott Tänak ajoi ulos
Ruotsin MM-rallin aamun viimeinen pätkä on paketissa. Neljännen erikoiskokeen nopein oli Toyotan Takamoto Katsuta.
Kärkitaistossa koettiin dramatiikkaa, kun voittotaistossa ollut Hyundai-kuski Ott Tänak sortui ajovirheeseen. Virolainen ajautui pienen nyppylän päätteeksi keula edellä penkkoihin ja pyörähti. Hyundain keula hörppäsi sen verran lunta, että hetken päästä virolainen joutui pysähtymään, kun auto ylikuumeni.
Tänak koitti selvitä maaliin pelkän hybridijärjestelmän voimalla, mutta joutui lopulta pysähtymään. Sen lisäksi hetkeä myöhemmin nähtiin hurja tilanne, kun M-Sportin Adrien Fourmaux meinasi paiskautua virolaisen takakontista sisään, mutta Fourmaux onnistui viime hetkellä väistämään.
– En nähnyt häntä, mutta onneksi Ott tajusi minun tulevan, joten ehdin juuri väistämään, sanoi Fourmaux.
EK4:llä riitti tapahtumaa, kun myös Grégoire Munster oli käynyt uittamassa Fordiaan penkkojen puolella. Sen lisäksi suomalaisittain koettiin todella harmittavia hetkiä, kun paluun ajohommiin tehnyt Kalle Rovanperä joutui jättämään leikin kesken. Suomalainen johti rallia ensimmäiset kolme pätkää. Rovanperän keskeytyksen syy on tässä kohtaa vielä pimennossa, mutta muiden autojen kameroista nähtiin suomalaismestarin Toyota peruutettuna reitin viereisessä risteyksessä parkkiin.
Esapekka Lappi jäi EK4:llä Katsutan pohja-ajasta 10,5 sekuntia, eikä oikein itsekään ymmärtänyt miksi. Suomalaiskuski ihmetteli suuresti tappionsa syitä. Suomalaisella on kuitenkin tässä kohtaa mahtava tilaisuus ajaa voitosta, sillä Thierry Neuville ei ole päässyt mihinkään ollessaan perjantaina reiteillä ensimmäisenä.
– Osuimme rajusti penkkaan jossain kymmenen kilsan kohdalla. Näin Kallenkin pysähtyneen, joten ei antanut sekään luottoa. Ei pitoa ollenkaan, sanoi Lappi.
– Aika liukasta siellä oli ja, kun näki jätkien keskeyttävän, niin ei lisännyt luottoa. Aika huono aika, mutta ei voi mitään, totesi Lappi vielä suomeksi.
Lappi nousi Tänakin ja Rovanperän keskeytyksien myötä kilpailussa toiseksi ja eroa yllätysjohtaja Katsutaan on 11,4 sekuntia.
Ruotsin MM-rallin ohjelmassa on seuraavaksi edessä päivähuolto ja iltapäivän erikoiskokeet käynnistyvät kello 15:36. Kilpailun kokonaistilanne alla.
Ruotsin MM-rallin tilanne, EK 4/18
- Takamoto Katsuta, Toyota
- Esapekka Lappi & Janne Ferm, Hyundai +11,4
- Elfyn Evans, Toyota +13,3
- Adrien Fourmaux, M-Sport Ford +18,7
- Thierry Neuville, Hyundai +40,5
- Oliver Solberg, Skoda (WRC2) +1:09,2
- Sami Pajari & Enni Mälkönen, Toyota (WRC2) +1:28,9
- Georg Linnamäe, Toyota (WRC2) +1:30,0
- Roope Korhonen & Anssi Viinikka, Toyota (WRC2) +1:36,2
- Mikko Heikkilä & Kristian Temonen, Toyota (WRC2) +1:48,0
- Nikolay Gryazin, Citroën (WRC2) +1:48,3
- Emil Lindholm & Reeta Hämäläinen, Hyundai (WRC2) +1:48,8
- Lauri Joona & Janni Hussi, Skoda (WRC2) +1:57,8
Grégoire Munster, M-Sport Ford +5:25,1
LUE LISÄÄ
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- F1-sarjan kehityssota käy kiivaana – kärkitalleille tulossa läjä päivityksiä
- Rallin MM-sarjaan uusi talli – debyyttikausi jää kuitenkin lyhyeksi
- Isack Hadjarin loukkaantumisesta lisätietoa – ranskalainen pidempäänkin sivussa?
- Red Bullille yllättävä takaisku – Max Verstappenin tallikaveri vaihtuu
- Williams kiinnitti toisenkin kuskinsa – Carlos Sainzille monivuotinen jatkosopimus
- Kovaa tekstiä Valtteri Bottaksesta – entinen F1-pomo: ”Jos kuljettajia vaihdetaan, hän lähtee”
- Thierry Neuville paljasti suuren toiveensa – Hyundain kohtalo ratkaisee
- Hyundailta vahvistus – Esapekka Lapin seuraava MM-ralli selvisi
- Drift Mastersin pistejohtaja vaihtui – mestaruus ratkeaa viimeisessä kisassa
- Lewis Hamilton löi luun kurkkuun F1-mestareille
- F1-toimittaja nosti Kimi Räikkösen ykköseksi – huippunimet jäivät taakse
- Epäonni jatkuu – Lauri Heinonen sivuun Saksan Drift Mastersista
- Max Verstappen oli koko ajan oikeassa? ”Kehottivat pitämään suuni kiinni”
- Saksan Drift Masters 2026: Tulokset
- Cadillacin F1-pomo avasi tallipäällikön potkuja – ”Se oli minun päätökseni”
- FIA poisti rajoitukset – Venäjä saa palata F1:een ja MM-ralliin
- Kalle Rovanperä hyppää ratin taakse – yhdelle luvassa ikimuistoinen kyyti
- Drift Mastersin pistejohtaja vaihtui – mestaruus ratkeaa viimeisessä kisassa
- Hyundailta vahvistus – Esapekka Lapin seuraava MM-ralli selvisi
- Lewis Hamilton löi luun kurkkuun F1-mestareille