Günther Steinerin potkuista karu paljastus – suosikkipomo ei saanut edes hyvästellä talliaan: ”Voitte kysyä häneltä syytä”

F1-kansa sai yllätysuutisia keskiviikkona. Sarjan pohjamudissa viime kausina rypenyt Haas ilmoitti jatkavansa taivaltaan ilman pitkäaikaista tallipäällikköä Günther Steineriä.
Rääväsuisesta italialaisesta on muodostunut kulttihahmo F1-piireissä, erityisesti Netflixin F1-dokumentti Drive to Surviven kautta. Steiner tunnettiin suorapuheisuudestaan sekä laajasta kirosanavalikoimasta.
Steinerin lähtö Haasilta ei ole sujunut kuitenkaan täydessä sovussa. Tallin omistaja Gene Haas toivotti pitkäaikaiselle tallipäällikölleen onnea, mutta linjasi olevansa tyytymätön hänen johtamiseensa.
– Olemme ajaneet sarjassa jo kahdeksan vuotta. Emme ole nähneet palkintopallia kertaakaan, Haas kommentoi lehdistötilaisuudessa Formula 1 -sivustolle.
– Viime vuosina olemme olleet lähes poikkeuksetta viimeisiä. En syytä siitä vain Güntheria, mutta jotain oli muutettava. En usko, että jatkaminen olisi tuonut menestystä.
– Vuotemme päättyi surkeasti. Syytä voi kysyä Guntherilta.
– Kyse on tulosurheilusta. Minä en halua olla enää viimeinen.
Steineriltä evättiin Autosportin mukaan mahdollisuus hyvästellä tallin työntekijät Haasin tehtaalla pestin päätyttyä. Steiner sai kuulla lähtöpasseistaan joulukuun lopussa ja oli julkaisun mukaan yllättynyt. Steiner ei myöskään suostunut antamaan lausuntoa Haasin tiedotteeseen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Lando Norrisin painekattila kesti – Sauber-kuskille uran ensimmäiset MM-pisteet
- F1-kisassa dramaattinen startti – Max Verstappen kolattiin ulos kisasta
- F1-sarjan klassikkokisalle pitkä jatkosopimus
- Tuukka Taposella ankea viikonloppu Itävallassa
- Lando Norrisilta häikäisevää ylivoimaa Itävallassa – Max Verstappenin aika-ajot pieleen
- Kalle Rovanperä ajoi ulos ja keskeytti
- McLaren ennakkosuosikkina aika-ajoihin
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Näin näet Kreikan Akropolis-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Sebastian Vettel neuvottelee paluusta F1-ympyröihin – tästä on kyse
- Tuukka Taponen jälleen tositoimissa – tässä Itävallan GP -viikonlopun lähetysajat
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Keskeytys – Tuukka Taponen kolattiin tylysti ulos
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Autosport: Valtteri Bottas noussut Cadillacin ykkösvaihtoehdoksi
- Lando Norris palasi ja tykitti pohja-ajan – McLarenit karkumatkalla
- F1-debytantti säväytti harjoituksissa – George Russell nopein
- Tuukka Taposelle jättipettymys Itävallassa