”Jokaisen tulisi hävetä” – Entinen Mercedes-pomo raivoaa Saksan F1-buumin katoamisesta
Entinen Mercedeksen moottoriurheiluosaston johtaja Norbert Haug sanoo Saksan nykyisen aseman F1-sarjassa olevan traagista.
Haug oli aikoinaan 90-luvun puolivälissä tärkeässä osassa, kun McLaren ja saksalaisvalmistaja Mercedes lähtivät tekemään menestyksekästä yhteistyötä. Saksalaiskonkari on kokenut maansa mielettömän fanibuustin myös Michael Schumacherin kultavuosien aikana.
Saksalaisten into lajia kohtaan on kuitenkin viime vuosina hiipunut hurjasti, kun maassa ei järjestetä enää osakilpailuja, eikä saksalaiset kuskit niitä menestystä. Sen lisäksi ensi kaudella lähtöruudukossa nähdään enää yksi saksalaiskuski Nico Hülkenbergin voimin.
Haug kritisoi saksalaisfaneja heidän ”käännettyään selkänsä lajille” ja käskee heitä häpeämään.
– Saksassa Formula 1 on kääntynyt tragediaksi, jota jokaisen moottoriurheilufanin tulisi hävetä, avautuu Haug Saksan RND:lle.
Haug muistelee kaiholla maanmiehiensä kultavuosia, jolloin Schumacher, Sebastian Vettel, sekä Nico Rosberg toivat mestaruuksia kotiin. Mieleen on myös painunut ikuisiksi ajoiksi kultavuodet McLarenin, Brawn GP:n tähdenlennon ja tietysti Mercedeksen tehdastiimin vauhdittajina.
– 90-luvun lopussa ja 2000-luvulla Saksassa ajettiin kaksi kisaa kaudessa täysille katsomoille, eli yli sadalletuhannelle katsojalle. RTL:llä (Saksan tv) 12 miljoonaa ihmistä katsoi kisaa ja nykyisin vain kolme miljoonaa, puhisee Haug.
– Vuonna 2010 oli vielä seitsemän saksalaista kuljettajaa kauden aikana mukana. Nykyään vain Hülkenberg ja hänkin toisiksi huonoimmassa tallissa. Mick (Schumacher) on lupaava varakuljettaja ja sentään oikeassa tallissa, mutta Saksan osakilpailuakaan ei ole ollut pitkään aikaan.
Haug kääntää katseensa jo pidemmälle tulevaisuuteen ja laittaa toivonsa vuonna 2026 leikkiin mukaan hyppäävän Audin harteille. Toki Mercedes on tehdastiiminä niittänyt menestystä, mutta se ei Haugin mukaan riitä. Hänen mielestään saksalaisten on muistettava myös se, kuinka paljon autoala ylipäätään vaikuttaa yleisesti koko Saksan talouteen.
– Audi, meillä on ongelma ja se on kaikki mitä voin sanoa, totesi Haug.
LUE MYÖS: Kuskit äänestivät kauden parhaat rattimiehet – Valtteri Bottas ei mahtunut listalle
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Entinen tallikaveri kommentoi Max Verstappenin jättisopimusta – ”Mukava palkankorotus”
- Max Verstappenin tulevaisuus F1-sarjassa varmistui – jatkosopimus Red Bullin kanssa
- Paraguayn MM-ralli 2026: Aikataulu, ohjelma, tv, osallistujat ja tulokset
- F1-sarjan kehityssota käy kiivaana – kärkitalleille tulossa läjä päivityksiä
- Rallin MM-sarjaan uusi talli – debyyttikausi jää kuitenkin lyhyeksi
- Isack Hadjarin loukkaantumisesta lisätietoa – ranskalainen pidempäänkin sivussa?
- Red Bullille yllättävä takaisku – Max Verstappenin tallikaveri vaihtuu
- Williams kiinnitti toisenkin kuskinsa – Carlos Sainzille monivuotinen jatkosopimus
- Kovaa tekstiä Valtteri Bottaksesta – entinen F1-pomo: ”Jos kuljettajia vaihdetaan, hän lähtee”
- Thierry Neuville paljasti suuren toiveensa – Hyundain kohtalo ratkaisee
- F1-toimittaja nosti Kimi Räikkösen ykköseksi – huippunimet jäivät taakse
- Epäonni jatkuu – Lauri Heinonen sivuun Saksan Drift Mastersista
- Kovaa tekstiä Valtteri Bottaksesta – entinen F1-pomo: ”Jos kuljettajia vaihdetaan, hän lähtee”
- Max Verstappen oli koko ajan oikeassa? ”Kehottivat pitämään suuni kiinni”
- Saksan Drift Masters 2026: Tulokset
- Drift Mastersin pistejohtaja vaihtui – mestaruus ratkeaa viimeisessä kisassa
- Hyundailta vahvistus – Esapekka Lapin seuraava MM-ralli selvisi
- Kalle Rovanperä hyppää ratin taakse – yhdelle luvassa ikimuistoinen kyyti
- Cadillacin F1-pomo avasi tallipäällikön potkuja – ”Se oli minun päätökseni”
- Isack Hadjarin loukkaantumisesta lisätietoa – ranskalainen pidempäänkin sivussa?