”Hän on ottanut Michael Schumacherin roolin tallissamme” – Mercedes-pomo ylistää Lewis Hamiltonin työpanosta viime kaudella
Mercedeken kausi 2022 oli totuttua vaikeampi. Turbo-hybridi aikakauden kiistaton kuningas jäi mestaruusjunasta ensi kertaa sitten kauden 2013, eikä onnistunut nappaamaan kuin vain yhden voiton.
Erikoisempaa oli se, että voitto ei tullut seitsenkertaiselle maailmanmestari Lewis Hamiltonille. Britti jäi ilman voittoa ensi kertaa urallaan kauden aikana. Kokenut mestari joutuikin saksalaistallissa enemmänkin koekaniinin rooliin viime kauden W13-kilpurin kanssa.
Hopeanuolten tallipäällikkö Toto Wolff oli pahoillaan tähdelleen läpi kauden. Itävaltalaiselta ei vuoden lopussakaan ylistyssanat lopu kesken.
Wolffin mukaan Hamilton otti kuljettajakatraan veteraanina paljon aktiivisemman roolin auton kehityksessä. Wolff vertasikin Hamiltonin työpanosta toisen legendan Michael Schumacherin otteisiin.
– Minusta hän (Hamilton) on jo osa tallin johtoporrasta, Wolf kommentoi Beyond the Grid -podcastissa.
– Luonnollisesti hän on mukana auton kehityksessä tehtaalla sekä simulaattorissa, mutta hän on ottanut kisaviikonloppuinakin eräänlaisen johtajan roolin. Hän muistuttaa minua Michaelista, ja siitä miten hän työskenteli.
– Hän on meille enemmän kuin pelkkä kuljettaja. Yleensä kuskit ovat palkkasotureita, jotka saavat sopimuksen ja lähtevät paremman tilanteen ilmetessä. Hän on ollut osa talliamme jo 10 vuotta, joten hän on todellakin tiimimme jäsen.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oscar Piastri ei ymmärtänyt rangaistustaan – Charles Leclerc puolusti kilpaveljeään
- Toyota paljasti Kalle Rovanperän korvaajan – myös Sébastien Ogierin kohtalo selvillä
- Max Verstappenilta uskomaton suoritus Brasilian GP:ssä – mestaruustaistossa ratkaisun makua
- Ferrarille katastrofialku Brasiliassa – MM-haastaja Oscar Piastrille jättirangaistus
- Ott Tänak pudotti jättiuutisen – lähtee rallin MM-sarjasta!
- Japanin MM-ralli 2025: Sébastien Ogier ajoi voittoon – Sami Pajarille huippusijoitus
- Lando Norris Brasilian aika-ajojen ykkönen – Verstappen ja Hamilton kyykkäsivät pahasti
- Max Verstappenille surkea mahalasku aika-ajoissa – mestaruushaaveet murenivat?
- Brasilian sprintti päättyi kaameaan kolariin – McLaren oli tyriä Lando Norrisin voiton
- F1-sprintti keskeytyy hurjan kolarisuman seurauksena – MM-haastaja Oscar Piastri jälleen seinään
- Japanin MM-ralli 2025: Sébastien Ogier ajoi voittoon – Sami Pajarille huippusijoitus
- Ott Tänakilta iso paljastus – päätös ensi kauden suhteen selvillä
- Ott Tänakista liikkuu hurja huhu – IL: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- Brasilian sprintti päättyi kaameaan kolariin – McLaren oli tyriä Lando Norrisin voiton
- Ott Tänak pudotti jättiuutisen – lähtee rallin MM-sarjasta!
- Oliko se sitten siinä? Esapekka Lapilta suoraa puhetta tulevaisuudestaan
- Kalle Rovanperä saamassa F1-tason vastustajan Super Formuloihin
- Max Verstappenille iso kolaus mestaruustaistossa – Mercedes-nuorukainen säväytti sprintin aika-ajossa
- Red Bull -flopilta melkoista puhetta: ”Kierrosaikani ovat lähellä Maxia”
- F1-sarjan mestaruustaisto jatkuu legendaarisella Interlagosin radalla – tässä Brasilian GP:n lähetysajat