Käyttökelvottomat sadekelin renkaat puhututtaa jälleen – Max Verstappen valmis auttamaan Pirelliä
Tuore kaksinkertainen maailmanmestari Max Verstappen tarjoutuu itse auttamaan F1-sarjan rengasvalmistaja Pirelliä tekemään parempia saderenkaita.
Pirellin täyden sadekelin renkaat nousivat jälleen otsikoihin Japanin GP:n pitkän odottelun jälkeen. Sunnuntain startissa vallitsevat olosuhteet olisivat olleet selvästi täyden sadekelin renkaiden vaatimat, mutta kuljettajat luottivat silti välikelin renkaaseen, jossa on paljon laajempi toimintaikkuna.
Pirellin sinisellä merkitty pyörä ei tunnu toimivan missään olosuhteissa ja ovat sekuntikaupalla välikelin renkaita hitaammat. Verstappen oli yksi kuljettajista, joka nosti kissan pöydälle Japanin GP:n jälkeen.
– Tarvitsemme parempia saderenkaita. Etenkin, jos olet nähnyt mitä 90-luvulla sekä 2000-luvun alussa pystyttiin tekemään tuollaisen vesimäärän vallitessa radalla, sanoo Verstappen motorsport.com –sivustolla.
– Voin ilomielin ottaa muutaman päivän ja kokeilla kaikenlaisia renkaita, sillä me tarvitsemme paremmat saderenkaat, koska nykyiset ovat vain hitaita, eikä ne poista tarpeeksi vettä. Sen takia kaikki yrittivät heti vaihtaa välikelin pyöriin, koska ne ovat niin paljon nopeammat.
– Ensimmäisestä kierroksesta asti menimme vähintään viisi sekuntia kovempaa välikelin renkailla ja ero on vain liian iso. Sen takia täysillä saderenkailla ei kukaan halua ajaa, kritisoi kaksinkertainen mestari.
Japanin GP:ssä ensimmäinen lähtö, joka otettiin normaaliin tapaan lähtöruudukosta pakotti kuljettajat ottamaan välikelin renkaat nimenomaan paremman suorituskyvyn ansiosta. Hollantilaisen mielestä F1-sarjassa vuosia sitten nähdyt sadepyörät olisivat hoitaneet hommansa sunnuntaina.
– Jos vertaat siihen mitä oli (olosuhteita) 20 vuotta sitten, se olisi ollut ihan normaalia, joten tähän täytyy olla ratkaisu, jatkaa Verstappen.
– Tämä ei kuitenkaan ole kriittistä arvostelua, sillä olen mielelläni valmis auttamaan. Ehkä voisimme järjestää muutaman testipäivän yhdessä ja koittaa löytää parempia sekä nopeampia renkaita, jotta saisimme edes mahdollisuuden ajaa sateella, sanoi Red Bull -tähti.
Koosteen sateisesta Japanin GP:stä näet alla olevalta videolta.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Heikki Kovalainen jakoi pysäyttävän kuvan F1-vuosiltaan
- Red Bullilta merkittävä muutos jo Miamiin
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Kanadan GP 2026 – F1: Aikataulu, tv, kuskit, tulokset
- David Coulthardilta tyly arvio Aston Martinista – nosti esiin ison mokan
- Juha Kankkunen jyrähti tähtikuskille – IL: ”Hänen täytyy miettiä”
- Sami Pajarin kaudessa toistuu nyt sama kaava – taas palkintopallilla
- Christian Hornerilta suoraa tekstiä – paluu F1-sarjaan edessä?
- Portugalin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, tv-lähetykset ja osallistujat
- Kanarian MM-rallin tulokset – Sami Pajarille jälleen huippusijoitus
- Kanarian MM-rallin tulokset – Sami Pajarille jälleen huippusijoitus
- Villi väite: F1-supertähti korvaa Max Verstappenin?
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Nyt jysähti – mullistava uutinen rallin MM-sarjaan!
- Juha Kankkunen jyrähti tähtikuskille – IL: ”Hänen täytyy miettiä”
- Zak Brown sanoi sen ääneen: tähän talliin Max Verstappen siirtyy
- Ferrarilta raju ratkaisu – tallin kilpuriin jättimuutos
- FIA reagoi – Miamin F1-kisaviikonloppuun yllätysmuutos!
- Valtteri Bottas fiilistelee Cadillac-pestiään – näitä asioita ei edellisissä tiimeissä päässyt tekemään
- Romahdus – Sami Pajari latasi suorat sanat!