Charles Leclerc puolustaa F1-sarjan kiisteltyä ominaisuutta – ”Muuten kilpailut olisivat todella tylsiä”
MM-sarjan kärkinimi Charles Leclerc puolustaa F1-sarjan kiisteltyä DRS-järjestelmää. Avattava takasiipi on ollut mukana sarjassa jo vuosia.
Ohittamista helpommaksi luotu järjestelmä on kuitenkin jatkuvan kiistelyn aiheena moottoriurheilupiireissä. Monet ovat sitä mieltä, että DRS tekee kilpailemisesta liian keinotekoista. Keskustelua järjestelmän ympärillä kasvatti Jeddassa nähty ”kissa ja hiirileikki” Leclercin sekä Max Verstappenin välillä.
Monacolainen uskoo, että DRS on vielä tarpeellinen väline kuninkuusluokassa, jotta kilpailuiden jännitys pysyisi yllä.
– DRS:n täytyy pysyä sarjassa tällä hetkellä. Muuten kilpailuista tulisi todella tylsiä, Leclerc kommentoi Motorsport.comille.
– Vaikka toisen auton seuraaminen onkin ollut helpompaa tällä kaudella, niin ei se mielestäni ole tarpeeksi DRS:n poistamiselle. Minä itse nautin siitä. Se antaa uudenlaisen strategian ohittamiselle sekä puolustamiselle.
– Se on osa kilpailua.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Uuden MM-rallin reittejä testattiin jo – Elfyn Evans: ”Paikoin jopa liian nopea”
- SM-ralli Kitee 2026: Aikataulu, reitti, osallistujat ja televisiointi
- Suomen MM-ralli keräsi jälleen valtavan yleisön
- Saksan Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Rico Salmela nousi kohisten – suomalaislupaukselle vahva tulos Silverstonessa
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Hurja siirtohuhu F1:ssä – Sergio Perez pois Cadillacilta?
- Valtteri Bottakselta suora viesti epäilijöille: ”Parhaat vuoteni ovat vielä edessä”
- Max Verstappen jakoi kovaa ylistystä F1:n nuorelle tähdelle
- Ralli SM:n ratkaisuhetket käsillä – sarja palaa tositoimiin Kiteellä
- Thierry Neuville kritisoi Suomen MM-rallia – Sami Pajari eri linjoilla
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Saksan Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Hurja siirtohuhu F1:ssä – Sergio Perez pois Cadillacilta?
- Sebastien Ogierin kartanlukija kertoo pysäyttävistä hetkistä: ”Nostin katseeni ja näin suuret puut edessämme”
- Valtteri Bottas nappasi paikan MM-kisoihin
- Valtteri Bottas kertoi karun syyn keskeytyksilleen – ”Kaikki alkaa palaa”
- Valtteri Bottakselta suora viesti epäilijöille: ”Parhaat vuoteni ovat vielä edessä”
- Mika Häkkinen otti kantaa Max Verstappenin siirtohuhuihin