Eddie Jordan muisteli Michael Schumacherin kertomaa valhetta saksalaisen F1-debyytissä – ”Se teki hänen suorituksestaan vielä uskomattomampaa”

Entisen Jordan-tallin omistaja sekä tallipäällikkö Eddie Jordan muisteli saksalaistähti Michael Schumacherin F1-debyyttia vuonna 1991. Jordan-talli kilpaili ensimmäistä kauttaan sarjassa.
Yksi tallin kuljettajista Bertrand Gachot tuomittiin 18 kuukauden vankeustuomioon pahoinpitelystä, joten Mercedes maksoi Jordanille nuoren Schumacherin ottamisesta Span osakilpailuun.
Jordan myöntää, että raha oli nuoren saksalaisen palkkaamisessa suurin syy. Schumacher oli kuitenkin osoittanut kykyjään F3-sarjassa sekä kertoi tallille omaavansa kokemusta Span kilparadalta.
Jälkimmäinen väite oli valetta.
– Hän valehteli minulle päin naamaa. Kysyin, että onko hän ajanut siellä ja hän vastasi kyllä, Jordan kertoo BBC:n haastattelussa.
– Toki tallipäällikkö ei halua kuulla, että kuljettaja on ollut paikalla vain turistina, mutta hän ei kirjaimellisesti ollut koskaan katsonutkaan rataa paikan päällä. Hän oli ollut Belgiassa isänsä kanssa ajamassa Kartingia, mutta siinä se.
– Se tekee hänen saavutuksestaan sinä viikonloppuna vielä uskomattomampaa.
Schumacher oli aika-ajojen seitsemäs ja nousi lähdössä jopa viidenneksi. Hänen kilpailunsa päättyi kuitenkin lyhyeen kytkinongelman takia.
Katso MM-kiekon kaikki pelit ilmaiseksi!
- Leijonien ottelut tarjolla kansainvälisen jääkiekkoliiton ilmaisella livestriimillä.
- Viralliset maksuttomat livelähetykset myös kaikista muista otteluista finaali mukaan lukien.
- Vaikka reissun päältä kännykällä tai tabletilla, ilman maksukanavan tilaamista.
Luetuimmat
- FIA on kypsynyt Lewis Hamiltonin koruprotestiin – brittimestaria uhkaa kilpailukielto
- F1-pomo täräytti suorat sanat Lewis Hamiltonille: ”Älä sitten aja”
- McLarenin ex-työntekijältä yllätyspaljastus vuosien takaa: ”Kukaan ei halunnut Hamiltonin auton mekaanikoksi”
- Onko Valtteri Bottas nousemassa jopa kärkitaistoon? Alfa Romeo saa ison päivityspaketin Espanjan osakilpailuun
- Onko Lewis Hamilton suurissa ongelmissa? Brittimestaria epäillään Red Bull -autoon kajoamisesta
- Ei ole totta! Charles Leclerc täräytti Niki Laudan klassikko-Ferrarin seinään – katso video
- Max Verstappen siirtyy MM-sarjan johtoon Espanjan GP:n voiton seurauksena – Valtteri Bottakselta tyly viesti tallilleen
- ”Hän oli uskomaton” – Valtteri Bottas nimesi suomalaisen kartinglupauksen, joka ei koskaan saanut mahdollisuutta
- Sergio Pereziltä erikoinen paljastus – Red Bull ei pitänyt lupaustaan meksikolaiselle Espanjan GP:ssä