Valtteri Bottas: Saksan F1-harjoitusten sääfiaskolla vaikutuksia aika-ajoihin – ”Tekee viikonlopusta todella jännittävän”
Kuva: Getty Images
Valtteri Bottas uskoo perjantain vapaiden harjoitusten peruuttamisesta johtuvan ajoajan puutteen lisäävän jännitystekijöitä lauantain aika-ajoihin.
Eifelin GP:n kaksi ensimmäistä harjoitusessiota jäivät ajamatta perjantaina huonon sään vuoksi. Nürburgringin radan alueella oli niin heikko näkyvyys, ettei FIA:n vaatima lääkärihelikopteri saanut lupaa lentää.
F1-tallit joutuivat harvinaisen paikan eteen. Harjoitusvetoja ei saataisi alle kuin yhden session verran ennen aika-ajoja, joilla ratkaistaan huomisen kilpailun lähtöjärjestys.
Bottaksen mukaan ajotuntuman puute luo varsin mielenkiintoisia muuttujia kisaviikonlopulle.
– Meidän on oltava todella tehokkaita kolmansissa harjoituksissa, sillä suunnitelma on muuttunut täysin. Meidän on otettava kaikki siitä irti saadaksemme tarvitsemaamme tietoa sekä lyhyiltä että pitkiltä vedoilta, suomalainen valotti Mercedeksen aikeita.
– Tämä on hyvä haaste sekä meille tallina että meille kuskeille, sillä meidän on saatava yksityiskohdista tehokkaasti ja nopeasti kiinni. Se tekee viikonlopusta todella jännittävän, Bottas intoili.
LUE MYÖS:
- Potku-uhka – Valtteri Bottaksesta levisi ikäviä huhuja
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle: ”Alkaa pikkuhiljaa tuntua siltä…”
- Kanadan GP 2026 – F1: Tulokset, kuskit, uutiset
- Max Verstappenilta tyly uhkaus F1:lle: ”En pysty siihen”
- Kimi Antonelli teki F1-historiaa – ohi Mika Häkkisen
- Kanadan GP:ssä dramatiikkaa: George Russell keskeytti – Kimi Antonelli karkasi mestaruustaistossa
- Kanadan GP alkoi rengaskaaoksella – McLarenin uhkapeli kääntyi nopeasti itseään vastaan
- Robin Räikkösen ylivoimaa – täydellinen suoritus!
- Ruotsin EM-rallissa dramaattinen ratkaisu: Teemu Suninen ulos – Mikko Heikkilälle uran ensimmäinen täysosuma
- Täydellistä dominanssia – formulalupaus Luka Sammalistolle hattutemppu täyteen
- Vaimo vahvisti IS:lle: Mika Saloa puukotettu Thaimaassa
- Kiistelty F1-hahmo lähtökuopissa – ”Hänen päivänsä ovat luetut”
- Halpa arkiauto keskellä miljoonakalustoa – Dacia Logan nousi Nürburgringin tähdeksi
- Yle: Luonnonsuojelijoiden vaatimus hylättiin – Toyotan rallitallin jättihanke etenee
- Kimi Räikkönen oli lähellä yllätyssiirtoa – F1-pomo muistelee katkeraa pettymystä
- Mika Salo paljasti Uunolle – näin hän joutui puukotuksen uhriksi
- Formulasirkus matkaa Pohjois-Amerikkaan – tässä Kanadan GP:n lähetysajat
- Valtteri Bottaksella epäonnea – Cadillac yllätti silti
- Max Verstappen kommentoi lopettamista suoraan – ”Olemme kauempana”
- Katso video: Ott Tänak testasi Toyotan uutta ralliautoa Suomessa