F1-legenda valotti hurjaa huhua Esteban Oconin siirrosta uuteen talliin
Kuva: Getty Images
Formulaveteraani Alain Prost väitti kuulleensa huhuja, joiden mukaan Esteban Ocon voisi olla korvaamassa Alex Albonin Red Bullilla.
Viime vuoden parhaaksi tulokaskuskiksi valittu Albon on esitellyt tänä vuonna luvattoman heikkoja otteita energiajuomayhtiön laitteiston ohjaksissa. Tulokset ovat olleet niin kehnoja, että nuorukaisen ympärillä on alkanut pyöriä jo huhuja potkuista.
Brittiläis-thaimaalaisen korvaajaksi on esitetty mediassa monia eri vaihtoehtoja. Osa uskoo pestin menevän Nico Hülkenbergille, toiset taas joko Pierre Gaslylle tai F2-lupauksille Callum Ilottille ja Yuki Tsunodalle.
Joidenkin puheiden mukaan Gasly on myös neuvotellut Renault’n kanssa. Ranskalaistallin johtajistoon kuuluva Prost vakuutti kyseisten huhujen olevan täyttä puppua. Oconin seuraavasta osoitteesta F1-ikonilla on sen sijaan uusia sisäpiiritietoja.
– Prost vahvisti puhuneensa Oconin ja hänen managerinsa kanssa puhelimessa kuultuaan huhuista Pierre Gaslyn kytköksistä Renault’lle. Hän sanoi, ettei tiedä huhujen alkuperää. Hän lisäsi sen sijaan kuulleensa Oconin olevan mahdollisesti menossa Red Bullille, formulatoimittaja Kunal Shah raportoi Twitterissä.
LUE MYÖS:
- Mercedes tyrmäsi McLarenin aika-ajoissa – Valtteri Bottakselle karu nöyryytys
- 18-vuotias suomalainen näyttävään voittoon Italian F4:ssä – F1-unelma elää vahvana
- Mercedekset ottivat rajusti yhteen Kanadan sprintissä ja tunteet kuohahtivat: ”Tuosta pitäisi tulla rangaistus”
- Valtteri Bottaksella epäonnea – Cadillac yllätti silti
- Max Verstappen katkaisi siivet lopettamishuhuilta: ”Jos mitään hullua ei tapahdu”
- Hurja putki päätökseen – Esapekka Lappi ajoi ulos
- Mercedes pysäyttämätön Kanadan sprinttiaika-ajoissa – konkarikuskin matka tyssäsi valliin
- Toyota-tähdeltä yllättävä kommentti Hyundain vauhdista
- Jari-Matti Latvala vaihtoi englanninkielisiin nuotteihin – japanilaiskartturille kova haaste Kreikassa
- F1-harjoituksissa riitti romua – Mercedes pelottavan vahva
- MM-rallin kulisseista vuoti iso uutinen: uusi valmistaja tulossa mukaan
- Vaimo vahvisti IS:lle: Mika Saloa puukotettu Thaimaassa
- Kiistelty F1-hahmo lähtökuopissa – ”Hänen päivänsä ovat luetut”
- Drift Mastersissa upea suomalaisonnistuminen: ”Unelmien täyttymys”
- Halpa arkiauto keskellä miljoonakalustoa – Dacia Logan nousi Nürburgringin tähdeksi
- Yle: Luonnonsuojelijoiden vaatimus hylättiin – Toyotan rallitallin jättihanke etenee
- Kimi Räikkönen oli lähellä yllätyssiirtoa – F1-pomo muistelee katkeraa pettymystä
- Mika Salo paljasti Uunolle – näin hän joutui puukotuksen uhriksi
- Valtteri Bottas hirmuvedossa – ajoi ylivoimaiseen voittoon!
- Formulasirkus matkaa Pohjois-Amerikkaan – tässä Kanadan GP:n lähetysajat