Claire Williams paljastaa eronneensa tallipäällikön roolista itse – ”Minulla ei ole energiaa työskennellä toisen alaisuudessa”
Kuva: Getty Images
F1-sarja järkkyi torstaina, kun Williamsin perhe ilmoitti jättäytyvänsä Formuloista Italian osakilpailun päätteeksi. Talli myytiin amerikkalaiselle sijoitusyhtiölle Dorilton Capitalille viime viikolla. Claire Williamsin jatkoa oltiin spekuloitu heti kaupan toteuduttua ja huhut varmistuivat torstai-iltapäivänä.
Williamsin mukaan Dorilton pyysi häntä jatkamaan tallin johdossa useampaan otteeseen, mutta britti kieltäytyi joka kerta. Williamsin mukaan hänellä ei ollut energiaa jatkaa työskentelyä toisen tahon alaisuudessa.
– Toivottavasti kaikki ymmärtävät, että minulle jonkun toisen alaisuudessa työskentely olisi ollut mahdollisesti todella vaikeaa, Williams kertoi Sky Sportsille.
– Olen johtanut tallia kohta seitsemän vuotta. Se on vaatinut verta, kyyneleitä, hikeä sekä uskomattoman määrän töitä sekä uhrauksia. Tein sen velvollisuudesta suojella perheemme perintöä.
– Nyt kun talli ei enää ole sitä, en usko, että pystyn panostamaan työhöni samalla energialla. Viime vuodet ovat olleet rankkoja. Dorilton kaipaa johtoon sellaisen ihmisen, kellä on tällä hetkellä enemmän virtaa kuin minulla.
– Voin kuitenkin lähteä sillä asenteella, että tein tallille jotain hyvää. En ole tehnyt kaikkea oikein, mutta voin lähteä sarjasta pää pystyssä.
– Tärkeintä on se, että voin keskittyä olemaan äiti sekä vaimo. Se puoli elämästä on jäänyt liian varjoon.
LUE MYÖS:
- Mestaruustaistelu käyntiin! Oliver Solberg aloitti vahvasti
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi, pisteet ja tilanneseuranta
- Valtteri Bottaksen mysteeri ratkesi – kammokisalle löytyi selityksiä
- Iso uutinen rallin MM-sarjasta – tuttu tehdastalli tekee paluun!
- Suomalaiskuski hamuaa lisämenestystä Euroopan kovatasoisimmassa GT-sarjassa – ”Voitto olisi mahtava homma”
- Sardinian rallin testierikoiskokeella tapahtuu – Sami Pajari huolestui heti
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Lance Strollin palkkiosta paljastui uusi tieto – yhtiölle yli 10 miljoonaa euroa
- Katso video: Kalle Rovanperä testasi Toyotan uutta WRC27-autoa!
- Raju puuska aiheutti kolarin Bakun F1-kisassa: ”Se oli outoa”
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- Katso video: Kalle Rovanperä testasi Toyotan uutta WRC27-autoa!
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- Tuukka Taponen: formulasopimus!
- Yksi sivu sulkeutui – Sami Pajarille ja Marko Salmiselle iso kunnia
- Kausi paketissa! Näin kävi Porvoon SM-rallissa 2026 – tulokset ja lopulliset pisteet
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video
- Huhumylly käynnissä: F1-konkari loikkaamassa Toyotalle?
- Charles Leclerc lipsautti pahemman kerran – avustajan ilme kertoi enemmän kuin tuhat sanaa
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet