Claire Williams paljastaa eronneensa tallipäällikön roolista itse – ”Minulla ei ole energiaa työskennellä toisen alaisuudessa”

F1-sarja järkkyi torstaina, kun Williamsin perhe ilmoitti jättäytyvänsä Formuloista Italian osakilpailun päätteeksi. Talli myytiin amerikkalaiselle sijoitusyhtiölle Dorilton Capitalille viime viikolla. Claire Williamsin jatkoa oltiin spekuloitu heti kaupan toteuduttua ja huhut varmistuivat torstai-iltapäivänä.
Williamsin mukaan Dorilton pyysi häntä jatkamaan tallin johdossa useampaan otteeseen, mutta britti kieltäytyi joka kerta. Williamsin mukaan hänellä ei ollut energiaa jatkaa työskentelyä toisen tahon alaisuudessa.
– Toivottavasti kaikki ymmärtävät, että minulle jonkun toisen alaisuudessa työskentely olisi ollut mahdollisesti todella vaikeaa, Williams kertoi Sky Sportsille.
– Olen johtanut tallia kohta seitsemän vuotta. Se on vaatinut verta, kyyneleitä, hikeä sekä uskomattoman määrän töitä sekä uhrauksia. Tein sen velvollisuudesta suojella perheemme perintöä.
– Nyt kun talli ei enää ole sitä, en usko, että pystyn panostamaan työhöni samalla energialla. Viime vuodet ovat olleet rankkoja. Dorilton kaipaa johtoon sellaisen ihmisen, kellä on tällä hetkellä enemmän virtaa kuin minulla.
– Voin kuitenkin lähteä sillä asenteella, että tein tallille jotain hyvää. En ole tehnyt kaikkea oikein, mutta voin lähteä sarjasta pää pystyssä.
– Tärkeintä on se, että voin keskittyä olemaan äiti sekä vaimo. Se puoli elämästä on jäänyt liian varjoon.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ajaako Valtteri Bottas Cadillacilla? Näin tallipäällikkö kommentoi kuumaa huhua
- Lähde: Max Verstappen vaihtaa tallia – hyväksynyt Toto Wolffin tarjouksen
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Lando Norrisin painekattila kesti – Sauber-kuskille uran ensimmäiset MM-pisteet
- F1-kisassa dramaattinen startti – Max Verstappen kolattiin ulos kisasta
- F1-sarjan klassikkokisalle pitkä jatkosopimus
- Tuukka Taposella ankea viikonloppu Itävallassa
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Lähde: Max Verstappen vaihtaa tallia – hyväksynyt Toto Wolffin tarjouksen
- McLaren-tähdeltä painava viesti kotikisansa alla – ”Älkää buuatko hänelle”
- Keskeytys – Tuukka Taponen kolattiin tylysti ulos
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Max Verstappenilta huolestunut päivitys
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Lando Norris palasi ja tykitti pohja-ajan – McLarenit karkumatkalla
- F1-debytantti säväytti harjoituksissa – George Russell nopein
- Tuukka Taposelle jättipettymys Itävallassa