F1-tähtikuski avautui rasistisesta polisiiväkivallasta – ”Mikä on tarpeeksi?”

Renault’n F1-kuljettaja Daniel Ricciardo hämmästeli Yhdysvaltojen jatkuvia poliisiväkivallan ja rotusyrjinnän ongelmia.
Yhdysvalloissa on eletty koko viikko järkytyksen vallassa Wisconsinin poliisin ampumistapauksen vuoksi. Poliisi ampui aseetonta 29-vuotiasta mustaa miestä Jacob Blakea seitsemän kertaa selkään hänen lastensa edessä.
Ihmiset ryhtyivät järjestämään välittömästi suuria mielenosoituksia. Edellisestä poliisiväkivaltakohusta, jossa aseeton musta mies George Floyd murhattiin poliisin toimesta ei ollut kuin hetki.
Rasismin vastaisen taistelun puolesta otettiin myös kantaa väkevästi amerikkalaisen urheilun maailmassa. Useampi koripalloliiga NBA:n joukkue jätti pelaamatta pudotuspeliottelunsa protestina.
Asia on kuohuttanut myös F1-piireissä. Formuloiden ainoa musta kuski Lewis Hamilton ilmaisi jo aiemmin surunsa ja järkytyksensä. Nyt Blaken kohtaloa taivastelee myös australialaiskuski Ricciardo.
– Näistä kuulee koko ajan ja sitä alkaa miettiä, että milloin tämä loppuu? Mikä on tarpeeksi? Tätä vain jatkaa tapahutmistaan. Monet urheilijat ovat ryhtyneet jo melko suuriin toimenpiteisiin. Mielestäni ovea tullaan takomaan niin pitkään kunne se tippuu saranoiltaan, jos mikään ei muutu, Renault-pilotti sanoi Speedweek-julkaisulle.
– Meidän on puhuttava siitä ryhmänä ja urheilulajina. Tämä on järkyttävää, ollakseni rehellinen. Kun jotain tällaista näkee, pudistelee sitä päätään epäuskoisena. Jos me voimme tehdä jotain, teemme sen tietysti. Yrittäkäämme tehdä jotain asian eteen, Ricciardo kannusti.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Esapekka Lappi aloitti vahvimmin Sardiniassa – Kalle Rovanperällä edessä iso haaste
- Mick Schumacherista lohduton arvio – ”Tilanne ei ole suotuisa”
- F1-tulokas kurvasi itselleen lisäaikaa: ”Tätä minä haluan nähdä”
- Näin näet Sardinian MM-rallin kaikki erikoiskokeet – ratkaisuhetket näkyvät ilmaiseksi
- Huono varikkopysähdys hankaloitti Valtteri Bottaksen pistejahtia – ”Pysyttiin kuitenkin kaiteiden välissä”
- Max Verstappenin dominanssi jatkuu myös Monacossa – palkintokorokkeelle nousee jättiyllättäjä!
- Aston Martinin virhe maksoi Fernando Alonsolle jopa voiton Monacossa – myös Ferrarilta käsittämätöntä tunarointia
- Monacon lähdössä kolisi – tuomaristolle heti rutkasti töitä
- Monacossa jättiyllätyksen makua – Onnistuuko Sergio Perez tekemään mahdottomasta mahdollisen? Tässä Monacon GP:n lähtöjärjestys
- Ferrari-tähdelle mojova rangaistus Monacon aika-ajojen vaaratilanteesta – kärkikolmikkoon nousee täysi yllättäjä!
- Hondan hankaaminen tulossa Red Bullille kalliiksi – ”Emme olisi todellakaan tehneet sitä”
- Ferrari-tähdelle mojova rangaistus Monacon aika-ajojen vaaratilanteesta – kärkikolmikkoon nousee täysi yllättäjä!
- Näin näet Sardinian MM-rallin kaikki erikoiskokeet – ratkaisuhetket näkyvät ilmaiseksi
- Charles Leclercin vaarallinen temppu jäi lähetyksen ulkopuolelle – katastrofi senttien päässä
- Aston Martinin virhe maksoi Fernando Alonsolle jopa voiton Monacossa – myös Ferrarilta käsittämätöntä tunarointia
- Mika Häkkinen näytti kameroille, millainen auto tallista löytyy – ”Kun tällä laittaa hanaa, 1000 hevosvoimaa lähtee hyrräämään”
- F1-tulokas kurvasi itselleen lisäaikaa: ”Tätä minä haluan nähdä”
- Heikki Kovalaiselta kritiikkiä Valtteri Bottaksen suuntaan Viaplayn lähetyksessä – ”Hänen pitäisi antaa enemmän aikaa kilpa-ajamiselle”
- Monacossa jättiyllätyksen makua – Onnistuuko Sergio Perez tekemään mahdottomasta mahdollisen? Tässä Monacon GP:n lähtöjärjestys
- Fernando Alonso letkautti oman mielipiteensä Lewis Hamiltonin tilanteesta – ”Hän itse aina sanoo…”