Lähde: Venäjälle havitellaan kahta Formula 1 -kisaa

Saksalaisen Auto Motor und Sport -julkaisun mukaan Sotshissa saatetaan ajaa tänä vuonna kaksi kilpailua putkeen.
F1-kausi on näillä näkymin 15 kilpailun mittainen, jos sarjan suunnitelmat käyvät toteen.
Australian, Ranskan, Monacon ja Hollannin kisat jouduttiin jo perumaan. Kiinan ja Vietnamin kilpailut siirrettiin toistaiseksi myöhemmäksi ajankohdaksi. Singaporen, Azerbaidzhanin ja Japanin kilpailujakaan tullaan tuskin näkemään kisakalenterissa.
Menetettyjä kisoja pyritään korvaamaan nyt useammilla kahden kisaviikon ryppäillä eri valtioiden karanteenimääräysten vuoksi. Tuplakilpailuja on tarkoitus ajaa ainakin Itävallassa ja Britanniassa.
Tuoreimpien tietojen mukaan kahta viikonloppua harkitaan myös Sotshiin huolimatta Venäjän heikosta koronavirustilanteesta.
Sotshin tuplakisahaaveita tukee radan syrjäinen sijainti. F1-henkilöstä majoittavat hotellit ovat myös kävelymatkan päässä radalta, mikä helpottaisi ihmisten liikkumisen rajoittamista entisestään. Toistaiseksi Sotshin kisan ajankohdasta ei ole kuitenkaan mitään virallista tietoa F1:ltä.
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- Red Bull antoi potkut rasismikohussa vellovalle kuljettajalleen
- Entinen F1-mestari Nelson Piquet on haukkunut Lewis Hamiltonia rasistisesti – F1-sarja tuomitsee brasilialaisen kommentit jyrkästi
- Näin Lewis Hamilton reagoi F1-legendan rasistiseen solvaukseen – ”On tullut aika toimia”
- F1-kuljettajat laitettiin paremmuusjärjestykseen – Valtteri Bottakselle takapakkia viime kaudesta
- Bernie Ecclestone lyttää Lewis Hamiltonin alkukauden tekemiset: ”Eihän hän edes yritä”
- Romain Grosjeanilta tylyttää Haas-tallin ratkaisua päivitysten suhteen – ”Minä tiedän liian hyvin tuon tunteen”
- Kalle Rovanperälle kauden neljäs voitto legendaarisessa Safari-rallissa – MM-johto kasvoi reilusti