SuomiF1 kysyi: tätä mieltä suomalainen formulakansa on F1:n tv-oikeuksien siirtymisestä Viasatille
Kuva: Getty Images
SuomiF1 tiedusteli kotimaisilta formulafaneilta, mitä mietteitä F1-sarjan televisio-oikeuksien siirtyminen C Morelta Viasatille herättää.
Pohjoismainen viihdemediayhtiö Nordic Entertainment Group ilmoitti keskiviikkona hankkineensa autourheilun kuninkuusluokan lähetysoikeudet Suomessa käsiinsä vuodesta 2022 lähtien.
Kaksivuotisen sopimuksen myötä C Moren monivuotinen kausi oikeuksien haltijana tulee päätökseensä. Ensi vuoden jälkeen formulat ovat nähtävillä Viasatin urheilukanavilla ja Viaplay-palvelussa.
Kysyimme suositussa Facebook-ryhmässä Moottoriurheilun olohuoneessa suomalaisten formulaintoilijoiden tuntemuksia uudesta Viasat-sopimuksesta.
Suurin osa koki siirron positiiviseksi uutiseksi. Jopa yli 240 ihmistä kertoi ilahtuneensa Viasatin tulosta formulamarkkinoille.
Sopimuksen yksityiskohdat mietityttivät monia, mutta asiassa nähtiin paljon hyvää potentiaalia.
– Jos samaan pakettiin saa Indycarin ja Nascarin, niin ei se huono diili ole. Tosin kaupassa hävitään MotoGP. Nascarit näkee youtubesta niin aika +-0. Jos tosiaan tulee tarjolle pelkkää formulapakettia inhimilliseen hintaa niin miksi ei, eräs kommentoija pohdiskeli.
– C More on ollut umpisurkea laadullisesti sekä sisällöllisesti. Hyvä, että kokeillaan jotain muuta. Toivottavasti saavat aikaan toimivan kokonaisuuden. Edellytyksiä on varmasti ainakin budjetin osalta enemmän kun edeltäjällään, yksi kirjoittajista mietti.
Reilut sata formulaihmistä piti uutista huonona. Kansaa harmitti erityisesti eri urheilulajien oikeuksien pirstaloituminen ympäri eri palveluntarjoajien alustoja.
– Ei hyvä, lisää maksamista katsojille, muuan F1-fani huokaisi.
– Huono uutinen. Juuri olin innoissani, kun kun jääkiekon Liigankin saa C Moren suoratoistopalvelusta niin olisi ollut molemmat C Morella, toinen harmitteli.
Tutustu ja liity Moottoriurheilun olohuone -ryhmään Facebookissa tämän linkin takaa!
LUE MYÖS:
- Lewis Hamilton epäiltynä sääntörikkeestä – Britannian GP:n tulokset voivat muuttua
- Britannian GP tarjosi täyden annoksen draamaa, mutta Charles Leclerc ei horjunut
- Tuukka Taposen nousu ei riittänyt pisteille Silverstonessa
- Kimi Antonelli jatkoi hurjaa virettään aika-ajossa
- Kimi Antonelli nappasi historiallisen voiton Silverstonessa
- Nyt se on julki! Tässä on Suomen MM-rallin osallistujalista
- Lewis Hamilton tykitti sprintin paalulle – Valtteri Bottakselle jälleen pettymys
- Tällaisella erikoisvärityksellä Valtteri Bottas ajaa Britannian GP:ssä
- Lando Norris vihjasi tulevaisuudestaan – vain yksi talli voisi houkutella pois McLarenilta
- Kova väite: Red Bull tarjosi Max Verstappenille miljoonia – syynä kohuttu sopimuspykälä
- Tällaisella erikoisvärityksellä Valtteri Bottas ajaa Britannian GP:ssä
- Lewis Hamilton latasi Max Verstappenille suorat sanat Itävallan GP:n kohutilanteesta
- Lando Norris vihjasi tulevaisuudestaan – vain yksi talli voisi houkutella pois McLarenilta
- McLaren palaa juurilleen – uusi erikoisväritys julki
- Nyt se on julki! Tässä on Suomen MM-rallin osallistujalista
- Kova väite: Red Bull tarjosi Max Verstappenille miljoonia – syynä kohuttu sopimuspykälä
- Tuukka Taponen myönsi karun totuuden Viaplaylle: ”Olisivat tulleet ohi joka tapauksessa”
- Kimi Antonelli nappasi historiallisen voiton Silverstonessa
- Oliver Solberg avautui toistuvista virheistään: ”En tiedä, mitä pitäisi tehdä”
- Lewis Hamilton tykitti sprintin paalulle – Valtteri Bottakselle jälleen pettymys