F1-legenda vertaili nykyisiä tähtikuskeja: ”Täysin erilaisia”
Kuva: Getty Images
Formula 1 -legenda Gerhard Berger ei näe Max Verstappenin ja Charles Leclercin ajotaidoissa suurtakaan eroa, vaikka pitkääkin kaksikkoa täysin päinvastaisina luonteina.
22-vuotiaat Red Bull -ja Ferrari-kuljettajat ovat ne kaksi nimeä, joiden odotetaan tulevaisuudessa taistelevan MM-titteleistä keskenään.
– He kaksi ovat täysin erilaisia. Heillä on täysin erilainen lähestymistapa, mutta ominaisuudet ovat samalla tasolla, Berger sanoi Auto Motor und Sportille.
Nuoret tähtikuljettajat ovat kuin yö ja päivä: Verstappen on tullut tunnetuksi ärhäköistä kommenteistaan ja suorasta toiminnastaan. Leclerc puolestaan on varautuneempi ja rauhallinen toiminnassaan.
– Verstappen on aggressiivisempi ja arvaamattomampi. Hän ei politisoi ollenkaan. Hän sanoo, mitä ajattelee tarpeeksi kovaa, että kaikki kuulevat sen varmasti. Hän ajaa samalla tavalla.
– Leclerc puolestaan on antanut itsestään kuvan rauhallisempana ja harkitsevampana kuskina. Näen hänen toiminnassaan enemmän laskelmallisuutta ja poliittista otetta.
LUE MYÖS:
- Mercedes tyrmäsi McLarenin aika-ajoissa – Valtteri Bottakselle karu nöyryytys
- 18-vuotias suomalainen näyttävään voittoon Italian F4:ssä – F1-unelma elää vahvana
- Mercedekset ottivat rajusti yhteen Kanadan sprintissä ja tunteet kuohahtivat: ”Tuosta pitäisi tulla rangaistus”
- Valtteri Bottaksella epäonnea – Cadillac yllätti silti
- Max Verstappen katkaisi siivet lopettamishuhuilta: ”Jos mitään hullua ei tapahdu”
- Hurja putki päätökseen – Esapekka Lappi ajoi ulos
- Mercedes pysäyttämätön Kanadan sprinttiaika-ajoissa – konkarikuskin matka tyssäsi valliin
- Toyota-tähdeltä yllättävä kommentti Hyundain vauhdista
- Jari-Matti Latvala vaihtoi englanninkielisiin nuotteihin – japanilaiskartturille kova haaste Kreikassa
- F1-harjoituksissa riitti romua – Mercedes pelottavan vahva
- MM-rallin kulisseista vuoti iso uutinen: uusi valmistaja tulossa mukaan
- Vaimo vahvisti IS:lle: Mika Saloa puukotettu Thaimaassa
- Kiistelty F1-hahmo lähtökuopissa – ”Hänen päivänsä ovat luetut”
- Drift Mastersissa upea suomalaisonnistuminen: ”Unelmien täyttymys”
- Halpa arkiauto keskellä miljoonakalustoa – Dacia Logan nousi Nürburgringin tähdeksi
- Yle: Luonnonsuojelijoiden vaatimus hylättiin – Toyotan rallitallin jättihanke etenee
- Kimi Räikkönen oli lähellä yllätyssiirtoa – F1-pomo muistelee katkeraa pettymystä
- Mika Salo paljasti Uunolle – näin hän joutui puukotuksen uhriksi
- Valtteri Bottas hirmuvedossa – ajoi ylivoimaiseen voittoon!
- Formulasirkus matkaa Pohjois-Amerikkaan – tässä Kanadan GP:n lähetysajat