Honda-pomo harmitteli Suzukan peruutettuja F1-ajoja – hehkutti uutta ensikertalaiskuskia
Kuva: Getty Images
Hondan moottoriurheilujohtajan Toyoharu Tanaben mukaan Toro Rosso ja Red Bull saivat autoistaan irti lupaavan hyvin vauhtia Suzukan harjoituksissa. Kehuja sai myös energiajuomayhtiön kilpuria testannut maanmies Naoki Yamamoto.
Perjantain harjoitukset saivat tavallista suuremman painoarvon Japanissa poikkeusolojen vuoksi. Lauantaiksi suunnitellut aika-ajot ja harjoitukset jouduttiin peruuttamaan Hagabis-taifuunin vuoksi.
Poikkeavista olosuhteista huolimatta Honda-vetoisten kilpurien vauhti näytti kelvolliselta Suzukan radalla.
Vielä tavallistakin erityisempi päivä oli Super Formula -kuski Yamamotolle, joka pääsi ensi kertaa urallaan F1-auton rattiin.
Miehen ajo-otteet vakuuttivat Honda-johtajaa, jolle työskentely toisen japanilaisen kanssa oli mielekästä vaihtelua.
– Oli harmi, etteivät pitkään viikonloppua odottaneet japanilaiset fanit päässeet näkemään ajoja. Tämä on harmi meillekin kotikisamme kannalta, mutta turvallisuuden on tultava aina ensin. Ensimerkit ovat lupaavia kummallekin tallillemme, jotka näyttivät kilpailukykyisiltä, Tanabe analysoi.
– Naoki Yamamoto, joka ajoi F1-autoa ensi kertaa teki hyvää työtä ja tarjosi hyödyllistä palautetta insinööreille. Henkilökohtaisesta näkökulmastani oli mukava työskennellä japanilaisen kuskin kanssa F1:ssä puhuen japania, moottoripomo iloitsi.
LUE MYÖS:
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Max Verstappenin pinna paloi – näytti George Russellille keskisormea
- Valtteri Bottas väläytti vauhtiaan – sitten auto roihahti liekkeihin
- MM-rallissa hirvittävä vaaratilanne – ”Toivon, että ette astu enää yhdellekään erikoiskokeelle”
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- EK5: Sami Pajarille valtava takaisku – Ford-kuski nappasi uransa ensimmäisen pohja-ajan
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Valtteri Bottas sai hyviä uutisia ennen Itävallan GP:tä – yksi huoli silti varjostaa Cadillacia
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Maailman huiput jäivät nuolemaan näppejään Yhdysvalloissa – suomalaiskuski juhli uransa suurinta voittoa
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Valtteri Bottas nimesi suurimman ongelmansa Cadillacin ratissa
- Robin Räikkönen: ylivoimainen näytös!
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Kova F1-huhu: Red Bullin suojatti nousemassa kuninkuusluokkaan
- Jättiuutinen rallin MM-sarjasta – pääluokan tulevaisuus sai ratkaisun
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön