Erikoinen veto! McLaren pyysi kilpailevalta tallilta ”salaista dataa” F1-autostaan – pyyntöön suostuttiin

Entinen McLarenin tallipomo Ron Dennis pyysi kilpailijoiltaan Brawn GP:ltä dataa aerodynamiikkatesteistään, paljastaa tallin entinen toimitusjohtaja Nick Fry.
Kausi 2009 lähti McLarenilla täysin väärällä jalalla liikkeelle. Vaikka alla oli Lewis Hamiltonin ensimmäinen maailmanmestaruus, vaikutti brittitallin suorituskyky vaarallisen heikolta.
Epätoivossaan silloinen tallijohtaja Dennis päätti lähestyä MM-kamppailua johtanutta Brawn GP:tä ja pyytää suoraan tietoja autonsa käytöksestä tuulitunnelissa.
Poikkeuksellinen pyyntö yllätti Brawn-pomo Fryta, jonka uuden kirjan mukaan Dennis avautui rehellisesti MP4-24-kilpurinsa teknisistä vaikeuksista.
– Haluaisin pyytää palvelusta. Automme kori on alisuorittanut pahasti, kuten olette epäilemättä huomanneet. Insinöörini sanovat aerodynaamisen pakettimme olevan täysin kohdillaan. Ongelma on vain se, etten usko heitä, McLaren-jehu perusteli pyyntöään.
[readmore from=”mclaren”]
Dennis halusi tietää, millaista dataa Brawn oli saanut autonsa aerodynaamisestä suorituskyvystä.
Vaikka McLaren oli saanut vain kaksi vuotta sitten rankat sakot Ferrarin tekniikan vakoilusta, Fry päätti suostua pyyntöön.
– Hän pyysi salaista dataa automme käytöksestä tuulitunnelissa. Nuo tiedot ovat Formula 1:n kruununjalokiviä. Kilpailevan tallin aerolukujen tiedustelu ei ole kovin normaali kysymys. Hänen pyyntönsä koski kuitenkin automme suorituskykyä, eikä sen designia tai teknisiä yksityiskohtia, Fry muisteli.
Fry kertoi ratkaisuunsa vaikuttaneen Dennisin aiempi rehtiys hyväksyessään Brawnin Mercedeksen toiseksi asiakastalliksi.
– Hän oli suureksi avuksi antaessaan meidän käyttää Mercedeksen moottoreita. Hän suostui siihen, vaikka hänellä oli Mercedeksen pääasiakkaana veto-oikeus estää Mercedestä liittoutumasta kenenkään muun tallin kanssa, formulakonkari kiitteli.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Onko Lewis Hamilton menettämässä otteensa Mercedeksellä – George Russellille valittiin paremmat säädöt Jeddassa
- Red Bullilla välit kiristyvät – Sergio Perez vaatii selontekoa loppukisan tapahtumista
- Max Verstappenin kiukuttelu ihmetyttää – ”Häipyi nopeasti ja jätti tiimipalaverin väliin”
- Aston Martinilta ripeää toimintaa – tämän takia Fernando Alonso sai pitää palkintosijansa
- Fernando Alonson rangaistusaagassa uusi käänne: espanjalainen saa palkintosijansa takaisin
- Oliko tässä syy Valtteri Bottaksen surkeaan vauhtiin? – ”Kolahti aika mukavasti”
- Sebastien Ogier jälleen Meksikon kuningas – Hyundai himmensi Toyotan juhlia, Kalle Rovanperä neljäs
- Fernando Alonson juhlat ennenaikaisia – aikarangaistus pudottaa konkarin palkintopallilta
- Sergio Perez Jeddan osakilpailun voittoon – Valtteri Bottakselle Alfa Romeo -uran surkein kilpailu
- Mitä ihmettä Valtteri Bottakselle tapahtuu Jeddassa – suomalaisella käynnissä yksi uran heikoimmista ajoista
- Toto Wolffilta suora viesti Lewis Hamiltonille – ”Sitten hänen täytyy etsiä töitä jostain muualta”
- Oliko tässä syy Valtteri Bottaksen surkeaan vauhtiin? – ”Kolahti aika mukavasti”
- F1-sisäpiiritoimittaja paljastaa: Tämä F1-kuski ei ole suuressa suosiossa muiden kilpailijoiden keskuudessa
- Red Bullilla välit kiristyvät – Sergio Perez vaatii selontekoa loppukisan tapahtumista
- Kalle Rovanperä koki kovia Meksikon MM-rallissa – ”Ei tuntunut kovin hyvältä”
- Fernando Alonson rangaistusaagassa uusi käänne: espanjalainen saa palkintosijansa takaisin
- Ferrarilta jälleen jättimoka Charles Leclercin kanssa – monacolainen raivosi kisainsinöörilleen: ”Yritä edes!”
- EK11: Meksikon rallia johtanut Esapekka Lappi törmäsi pylvääseen – erikoiskoe keskeytettiin
- Lewis Hamilton menettää yllättäen läheisen kolleegansa usean vuoden yhteistyön jälkeen – ”Kiitos kaikesta”
- EK3: MM-rallissa hurjaa draamaa! Ott Tänak isoissa ongelmissa – Esapekka Lappi kärjessä