Näkökulma: Formula 1:n tuomarilinja on johdonmukainen – muuta hyvää siinä ei olekaan
Kuva: Getty Images
Formula 1 ampui itseään jälleen jalkaan viime sunnuntain Ranskan GP:ssä. 52 kierrosta luulin katsoneeni maalin kuivumista, kunnes viimeisellä kierroksella Lando Norris, Kimi Räikkönen, Daniel Ricciardo ja Nico Hülkenberg laittoivat show’n pystyyn.
Näimme kilpailun viimeisellä kierroksella koko kauden tasaisinta ja parasta taistelua sijoituksista. Voittajana tästä todellisesta kilvanajosta selvisi Daniel Ricciardo, mutta sääntölinja pilasi tämänkin ilon.
FIA:n tuomarit pitivät linjansa, joka on sinällään hyvä asia, ja antoi Ricciardolle kaksi viiden sekunnin rangaistusta. Näinhän sen täytyi mennä, koska Sebastian Vetteliä ja Max Verstappenia rangaistiin samoista asioista. Vain Max Verstappenin aika-ajokierroksen mitätöinnin voi ymmärtää, mutta muissa rangaistuksissa ei ollut palaakaan järkeä.
Kimi Räikkönenkin ihmetteli asiaa Ranskan GP:n alla. Kuljettajille on korostettu, että tällä kaudella sijoituksista saa taistella tosissaan, mutta näin asia ei ole ollut. Heti, kun joku hieman nostaa kyynärpäitään, lätkäistään rangaistus.
Renault-kuskien, Norrisin ja Räikkösen lopussa tarjoama taistelu oli juuri sitä, mitä sarja kaipaa. Koska Paul Ricardin kaltaiset radat mahdollistavat oikomisen ja rata-alueen ulkopuolelta haettavan hyödyn, pitäisi FIA:n myös hyväksyä se. Jos FIA ei halua nähdä rata-alueiden ylityksiä, pitäisi radat tehdä sen mukaan.
FIA:lla olisi ollut loistava sauma muuttaa tätä lajin viimeistenkin mielenkiinnon rippeiden vievää rangaistuskäytäntöä, kun se käsitteli uudestaan Vettelin rangaistusta viime perjantaina Ranskassa. Nyt kun Vettelin rangaistusta ei mitätöity, täytyy muitakin rangaista. Linjauksien muuttaminen kesken kauden ei olisi reilua. Näin ollen tulemme näkemään ennätystylsää kilvanajoa kauden loppuun asti. Kuljettajat eivät uskalla palata enää rangaistuksen pelossa aggressiivisesti radalle tehtyään ajovirheen, jotka ovat muuten osa kilvanajoa.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Täyttä ylivoimaa! Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi murskavoittoon
- Lando Norris nappasi paalupaikan Hollannissa – Valtteri Bottas jälleen tallikaveria vikkelämpi
- George Russell Hollannin sprintin ykkönen – Valtteri Bottas tutuilla sijoilla
- Hondalle jälleen kurat niskaan – Fernando Alonso paljasti oudon ongelman
- George Russell palasi kesätauolta vahvimpana – sprinttipaalusta käytiin mieletön vääntö
- Kimi Antonelli vahvistaa: Lähtöruuturangaistus kotikilpailuun
- F1-sarjan kesätauko on ohi – Hollannin GP:n harjoituksissa riitti säpinää
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi täysin omilla luvuillaan – hurja johto!
- F1-sarjasta kajahti isoja sopimusuutisia – tässä jäljellä olevat tallipaikat ensi kaudelle
- Entinen tallikaveri kommentoi Max Verstappenin jättisopimusta – ”Mukava palkankorotus”
- F1-toimittaja nosti Kimi Räikkösen ykköseksi – huippunimet jäivät taakse
- Kovaa tekstiä Valtteri Bottaksesta – entinen F1-pomo: ”Jos kuljettajia vaihdetaan, hän lähtee”
- Max Verstappen oli koko ajan oikeassa? ”Kehottivat pitämään suuni kiinni”
- Entinen tallikaveri kommentoi Max Verstappenin jättisopimusta – ”Mukava palkankorotus”
- Paraguayn MM-ralli 2026: Aikataulu, ohjelma, tv, osallistujat ja tulokset
- Drift Mastersin pistejohtaja vaihtui – mestaruus ratkeaa viimeisessä kisassa
- Hyundailta vahvistus – Esapekka Lapin seuraava MM-ralli selvisi
- Kalle Rovanperä hyppää ratin taakse – yhdelle luvassa ikimuistoinen kyyti
- Isack Hadjarin loukkaantumisesta lisätietoa – ranskalainen pidempäänkin sivussa?
- Cadillacin F1-pomo avasi tallipäällikön potkuja – ”Se oli minun päätökseni”