Tupakkayhtiöitä syytetään lakien kiertämisestä F1-autojen mainoksillaan – ”Yrittävät muodonmuutosta bisneshylkiöstä vastuulliseksi alaksi”
Kuva: Getty Images
Tupakointia vastustavat aktivistit syyttävät Ferrarin sponsoria Philip Morrisia ja McLarenin sponsoria BAT:ta savukemainonnan kieltävien lakien venyttämisestä F1-sarjassa.
Kauden kynnyksellä nousi suuri kohu Ferrarin Mission Winnow -mainoksista. Kyseessä on Marlboro-tupakkamerkistä tunnetun Philip Morrisin hanke, joka tukee savuttomien tupakkatuotteiden kehitystä.
Vaikka yhtiö vakuuttikin pelaavansa sääntöjen puitteissa, alkoivat muun muassa Australian ja Italian viranomaiset epäillä Ferrarin sponsoria laittomista mainoksista.
Sama tilanne vaivasi myös McLarenia, jolla oli vastaava kuvio BAT-savukebrändin kanssa.
Vaikka tupakkamerkkien mainosteippauksia poistettiin myöhemmin F1-autoista osassa kauden kisoista, eivät kaikki olleet vieläkään tyytyväisiä.
– Vuosien ajan tupakkateollisuus sponsoroi F1:tä voidakseen liimata brändimainoksiaan ympäri lajia. Tuollainen mainonta ja promootio ei ole enää laillista, vaikka kyseessä olisivatkin tupakkatuotteet tai sähkötupakat, Action on Smoking and Healt -hyväntekeväisyysjärjestön johtaja Deborah Arnott latasi Guardianin haastattelussa.
[readmore from=”philip morris”]
– Sen sijaan yhtiöt ovat yrittäneet päästä takaisin sponsorointiin yrittääkseen muodonmuutosta bisneshylkiöstä sosiaalisesti vastuulliseksi korkean teknologian alaksi, aktivisti ruoski.
– Älkää kuitenkaan luulko etteikö tupakkateollisuuden tuotot tulisivat silti hengenvaarallisista tuotteista. Tupakka tappaa yhä seitsaemän miljoonaa ihmistä vuodessa, Arnott muistutti.
Bathin yliopiston tutkimusryhmän jäsenen ja Tobacco Tactics -lehden päätoimittajan Phil Chamberlainin mukaan tupakkamainonnan säännöt F1-sarjassa ovat paljastuneet epäselviksi.
– Se, että valitus tehtiin Australiassa ja se vedettiin takaisin kertoo siitä, että tämä on harmaa alue, asiantuntija sanoi.
Lähde: The Guardian, Tobacco Tactics
LUE MYÖS:
- Sami Pajari dominoi Viron MM-rallia – nyt on avausvoitto lähellä
- Kimi Antonelli paalulle Belgiassa – Valtteri Bottakselle tärkeä päänahka
- Kimi Antonelli suosikkina aika-ajoihin – Lewis Hamiltonille harvinainen ulosajo
- EK11: Sami Pajari lentää edelleen Viron MM-rallin kärjessä
- Tuukka Taposelle kelpo tulos F3-luokan sprinttikilpailussa
- Sami Pajarilla uskomaton päivä Viron MM-rallissa – ”Olemme nauttineet paljon”
- Punaiset liput häiritsivät Belgian harjoituksia – Kimi Antonelli otti paikkansa
- Isack Hadjarille jättirangaistus – takarivi kutsuu
- Vihdoin onnistuminen! Tuukka Taponen täräytti eturiviin F3-luokan aika-ajoissa
- Viron MM-ralli: Sami Pajari mielettömässä lyönnissä – ”Suosittelen tätä kaikille”
- Täyskäännös: F1-kisa perutaan sittenkin – myös loppukauden kisoja vaarassa
- Kaksi Max Verstappenin ulosajoa riitti – Red Bull palaa vanhaan ratkaisuun Belgiassa
- Belgian GP:stä povataan energiakatastrofia – ”Vähemmän tehoa kuin F2-autoissa”
- F1-autoille povatut vaikeudet kävivät toteen Belgian harjoituksissa – ”Kuin hidastetusta elokuvasta”
- Toto Wolffilta tyly viesti George Russellille
- Ott Tänakilta mielenkiintoinen kommentti mahdollisesta MM-paluustaan
- Ahveniston ensimmäinen Drift Masters oli jättimenestys – yli 12 700 katsojaa
- Entinen F1-pomo: Max Verstappen menetti tilaisuutensa – ”Hän katuu sitä varmasti”
- Isack Hadjarille jättirangaistus – takarivi kutsuu
- Drift Masters: Ahvenisto haastoi maailman parhaat – Jack Shanahan palasi voittajaksi