F1-kuski iloitsi jännittävää eroa formuloiden ja uuden kilpasarjansa välillä – ”Innostun siitä ajatuksesta”
Kuva: Getty Images
Sauberin kisakuskin työnsä ensi kaudeksi menettävä ruotsalaiskuski Marcus Ericsson on innoissaan mahdollisuudesta kilpailla voitoista Indycar-sarjassa, jonne hän siirtyy vuoden vaihteessa.
Ericsson jatkaa Sauberilla kehityskuskina, mutta ajaa ensi vuonna päätyönään Indycar-talli Schmidt Peterson Motorsportsin riveissä.
SPM:n resurssit tarjoavat nuorukaiselle ensi kertaa mahdollisuuden haastaa voitoista.
Tämä kelpaa Sauber-kuskille, joka joutui tyytymään viime F1-kautena sarjataulukon pohjamudissa rypemiseen.
– Jo se ajatus siitä, että voin mennä kilpailuun ja tietää voivani voittaa tänä viikonloppuna saa minut niin innostuneeksi. Olen kaivannut sitä niin paljon, ruotsalainen intoili Motorsportin haastattelussa.
Ericsson myönsi heikomman tallin riveissä ajamisen F1-sarjassa ottaneen ajoittain henkisesti koville.
– Koko urani ajan ennen F1:tä joka viikonloppu olen yrittänyt voittaa. Sitten viiden vuoden sitä ajatusta ei ole edes päässäsi. Sitä ei voi edes kuvitellakaan, ruotsalainen taivasteli.
– Nyt, kun olen hyväksynyt etten aja F1:ssä ensi vuonna, innostun tästä [Indycarista] toden teolla. Ensi vuonna voin kisaan mennessäni tietää, että voin voittaa, jos teen hyvää työtä, kilpapilotti hehkutti.
Lähde: Motorsport
LUE MYÖS:
- Esapekka Lappi julkaisi kuvan rajusta ulosajosta – ”Olemme kunnossa”
- Mercedes tyrmäsi McLarenin aika-ajoissa – Valtteri Bottakselle karu nöyryytys
- 18-vuotias suomalainen näyttävään voittoon Italian F4:ssä – F1-unelma elää vahvana
- Mercedekset ottivat rajusti yhteen Kanadan sprintissä ja tunteet kuohahtivat: ”Tuosta pitäisi tulla rangaistus”
- Valtteri Bottaksella epäonnea – Cadillac yllätti silti
- Max Verstappen katkaisi siivet lopettamishuhuilta: ”Jos mitään hullua ei tapahdu”
- Hurja putki päätökseen – Esapekka Lappi ajoi ulos
- Mercedes pysäyttämätön Kanadan sprinttiaika-ajoissa – konkarikuskin matka tyssäsi valliin
- Toyota-tähdeltä yllättävä kommentti Hyundain vauhdista
- Jari-Matti Latvala vaihtoi englanninkielisiin nuotteihin – japanilaiskartturille kova haaste Kreikassa
- MM-rallin kulisseista vuoti iso uutinen: uusi valmistaja tulossa mukaan
- Vaimo vahvisti IS:lle: Mika Saloa puukotettu Thaimaassa
- Kiistelty F1-hahmo lähtökuopissa – ”Hänen päivänsä ovat luetut”
- Drift Mastersissa upea suomalaisonnistuminen: ”Unelmien täyttymys”
- Halpa arkiauto keskellä miljoonakalustoa – Dacia Logan nousi Nürburgringin tähdeksi
- Yle: Luonnonsuojelijoiden vaatimus hylättiin – Toyotan rallitallin jättihanke etenee
- Kimi Räikkönen oli lähellä yllätyssiirtoa – F1-pomo muistelee katkeraa pettymystä
- Mika Salo paljasti Uunolle – näin hän joutui puukotuksen uhriksi
- Valtteri Bottas hirmuvedossa – ajoi ylivoimaiseen voittoon!
- Formulasirkus matkaa Pohjois-Amerikkaan – tässä Kanadan GP:n lähetysajat