Sebastien Loeb ei lannistunut tehdastallin tuen menettämisestä – yksityistallin autolla klassikkokisaan

Sebastien Loeb osallistuu ensi vuoden Dakar-ralliin. Ranskalaiskuljettaja vastaa aavikkokilpailun haasteeseen, vaikka alta lähtikin tehdastallin tuki.
Jätettyään rallikarkelot taakseen 2012 Loeb on ajanut lukuisissa eri sarjoissa ja kilpailuissa menestyksekkäästi. Dakar-rallissakin vauhti oli kohdillaan, mutta kolme vuotta Peugeotin kivikovassa tehdastallissa tuottivat parhaimmillaankin vain toisen sijan.
Ranskalaismerkki vetäytyi klassikkokisasta tämän vuoden koitoksen päätteeksi, minkä lisäksi johto vedettiin myös automerkin rallicross-projektilta. Loeb jäi hetkeksi tyhjän päälle, mutta nyt ranskalaiskonkari on ilmoittanut osallistumisestaan Dakar-ralliin vuosimallia 2019.
Loeb saa alleen Peugeotin kauden 2017 aavikkoralliauton, jota hän ajattaa PH Sportsin yksityistallissa Red Bullin tukemana.
Tavoitteena on napata himoittu aavikkorallien kuninkaan ykkössija.
– Minut on laskettu jokainen osallistumiskertani ennakkosuosikkien joukkoon, mutta nyt yksityistiimin kanssa kilpailuun osallistuminen muuttaa asetelmia. Se on fantastinen haaste, Loeb kertoi tiedotteessa.
Katso MM-kiekon kaikki pelit ilmaiseksi!
- Leijonien ottelut tarjolla kansainvälisen jääkiekkoliiton ilmaisella livestriimillä.
- Viralliset maksuttomat livelähetykset myös kaikista muista otteluista finaali mukaan lukien.
- Vaikka reissun päältä kännykällä tai tabletilla, ilman maksukanavan tilaamista.
Luetuimmat
- FIA on kypsynyt Lewis Hamiltonin koruprotestiin – brittimestaria uhkaa kilpailukielto
- F1-pomo täräytti suorat sanat Lewis Hamiltonille: ”Älä sitten aja”
- McLarenin ex-työntekijältä yllätyspaljastus vuosien takaa: ”Kukaan ei halunnut Hamiltonin auton mekaanikoksi”
- Toto Wolff selvitti Mercedes-kaksikon loppukahinaa Miamissa – George Russell syyllistyi sääntörikkeeseen
- Onko Valtteri Bottas nousemassa jopa kärkitaistoon? Alfa Romeo saa ison päivityspaketin Espanjan osakilpailuun
- Ferrari on saanut luvan kehittää moottoriaan kiellosta huolimatta – taustalla piilee huolestuttava syy
- Ei ole totta! Charles Leclerc täräytti Niki Laudan klassikko-Ferrarin seinään – katso video
- ”Hän keskittyy vain lävistyksiin, korvakoruihin ja muuhun hölynpölyyn” – Lewis Hamilton kerää kritiikkiä
- Viaplay: Valtteri Bottas selitti loppuhetken kolariaan – ”Harmi että emme päässeet Mercedeksen edelle”
- ”Hän oli uskomaton” – Valtteri Bottas nimesi suomalaisen kartinglupauksen, joka ei koskaan saanut mahdollisuutta