Mercedes-pomo: Meksikon ”F3-tason” suorituskyky ei johtunut kohupäivityksestä – ”Minulla ei ole mitään selitystä”
Kuva: Getty Images
Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff tuomitsi tallinsa suorituskyvyn olleen Meksikossa F3-sarjan tasolla. Formulakonkari ei kuitenkaan laita vauhdin puutetta kohua herättäneiden takarenkaiden vanteiden piikkiin.
Mercedes lanseerasi aiemmin huomiota herättävällä designilla varustetun vanteen, jossa oli renkaan viilennystä helpottavia aukkoja. Vastaava ratkaisu kiellettiin vuosia aiemmin Red Bullilta.
Vaikka FIA antoikin tällä kertaa saksalaistallin keksinnölle siunauksensa, huolestutti Ferrarin mahdollinen valitusinnokkuus Mercedestä edelleen.
Hallitseva mestaritalli päätti luopua luomuksestaan kokonaan Meksikon kisaviikonlopuksi.
Kun ”hopeanuolten” vauhti jäi Hermanos Rodriguezin radalla yllättävän vaatimattomaksi tekivät monet johtopäätöksiä Mercedeksen reikävanteiden ja suorituskyvyn yhteydestä.
Rengaslämpötilojen hallinta oli Meksikon kisassa suuressa roolissa. Lähes kaikki tallit kärsivät suorastaan hämmästyttävän rajusta rengaskulumasta, eivätkä Mercedeksen tehokkaasti viilentävät vanteet olisi ainakaan olleet pahitteeksi tilanteessa.
Tallipomo Wolff kuitenkin vakuutti Motorsportille, ettei vanteilla ollut mitään tekemistä tallinsa vauhdin kanssa. Mercedes-jehun mukaan suurimpina ongelmina olivat Pirellin oikukkaat renkaat.
– Se ei liity tähän mitenkään. Automme on ollut välillä nopein, mutta välillä ei. Välillä se on ollut kuin F3-auto, kuten Meksikossa. En usko automme ajaneen rengasta.
– Minulla ei ole mitään selitystä. Aiomme kysyä selitystä, sillä nämä heittelyt ovat todella vaikeita, Wolff ihmetteli.
Lähde: Motorsport
LUE MYÖS:
- Suomen Drift Masters 2026: Tulokset
- Robin Räikkösen otteet vakuuttavat – asiantuntija antoi arvionsa IS:lle
- Lauri Heinosen kotikisa oli jo vaarassa – kilpakumppani pelasti viime hetkellä
- Christian Horner paljasti, mikä saisi hänet palaamaan F1-varikolle
- Kova vahvistus kotimaiseen ralliin – Hyundai-tähti saapuu Tampereelle
- F1-floppitalli tuomassa vihdoin jättimäisen päivityspaketin – ”Kuskeille hymy takaisin huulille”
- Suomen Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Yle: EM-ralli toisi miljoonapotin Itä-Suomeen – suunnitelmat etenevät
- McLaren-kuski pyytää potkuja F1-tehtävistä – ”En oikeastaan välitä enää”
- Video: Ott Tänak testasi Toyotan Rally1-autoa Keski-Suomessa
- McLaren-kuski pyytää potkuja F1-tehtävistä – ”En oikeastaan välitä enää”
- Lauri Heinosen kotikisa oli jo vaarassa – kilpakumppani pelasti viime hetkellä
- Tuomaristolta kova päätös – Valtteri Bottas nousi lopputuloksissa
- Suomen Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Lähde: Jymysiirto vireillä – F1-tähdet vaihtamassa paikkoja keskenään
- Lewis Hamilton povaa Mercedekselle rangaistuksia – ”Meille ratkaisevan tärkeää”
- FIA suunnittelee suurta F1-uudistusta – myös tankkaus voi palata
- Kimi Antonelli nappasi historiallisen voiton Silverstonessa
- Lewis Hamilton epäiltynä sääntörikkeestä – Britannian GP:n tulokset voivat muuttua
- Max Verstappen sai tarpeekseen – ”Tästä on tulossa vaarallista”