F1-kuskilla hauska muisto suunnittelijaguru Adrian Neweyn toimintatavoista: ”Kuulin pauketta varikon takaa”
Kuva: Getty Images
Adrian Neweytä pidetään oikeutetusti yhtenä F1-sarjan historian suurimmista suunnittelijaneroista. Red Bullin pääsuunnittelija on loihtinut lukuisia mestaruuteen yltäneitä menopelejä myös Williamsille ja McLarenille.
Ennen kuin Newey nousi suuren yleisön tietoisuuteen, loihti hän kilpailukykyisiä kilpureita Leyton Houselle/Marchille. Tallissa Neweyn aikakaudella ajanut Ivan Capelli sai nauttia, mutta myös kärsiä, Neweyn luomuksista.
Keskikastiin kuulunut talli pystyi muutamiin yllätyksiin Neweyn suunnittelemilla autoilla, mutta taloudelliset ongelmat eivät koskaan nostaneet sitä pysyvästi sarjan kärkikahinoihin. Capelli oli kuitenkin lähellä suuryllätystä kauden 1990 Ranskan GP:ssä. Tuolloin italialainen oli vain muutaman kierroksen päässä Paul Ricardilla ajetun kisan voittoa. Harmittavat tekniset ongelmat riistivät voiton, mutta kakkossija oli silti upea suoritus.
Newey on aina suunnitellut autonsa suorituskyvyn maksimoidakseen, ja tällöin sellaiset asiat kuten kuljettajan viihtyvyys ovat sivuseikka.
– Auton ohjaamo oli hyvin pieni. Ratti oli halkaisijaltaan vain 25 senttimetriä, samoin kuin jalkatila, johon ahtautuminen oli vaivalloista. Lisäksi jalkatilassa oli kolme poljinta eikä lainkaan lepopaikkaa jalalle, joten se oli joissakin mutkissa todellinen ongelma, Capelli muistelee.
Mahdolliset ongelmat ratkaistiin Neweyn toimesta suoraviivaisella tavalla.
– Ajaessani autolla ensimmäistä kertaa valitin, etten yletä vaihdekeppiin. Newey käski minun pysyä autossa, otti sen irti ja meni menojaan. Kuulin pauketta varikon takaa, ja pian hän tuli takaisin. Hän oli moukaroinut kepin sen verran uuteen uskoon, että yletyin siihen.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Valtteri Bottakselta suora viesti epäilijöille: ”Parhaat vuoteni ovat vielä edessä”
- Max Verstappen jakoi kovaa ylistystä F1:n nuorelle tähdelle
- Ralli SM:n ratkaisuhetket käsillä – sarja palaa tositoimiin Kiteellä
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- Valtteri Bottas kertoi karun syyn keskeytyksilleen – ”Kaikki alkaa palaa”
- Sebastien Ogierin kartanlukija kertoo pysäyttävistä hetkistä: ”Nostin katseeni ja näin suuret puut edessämme”
- Valtteri Bottas nappasi paikan MM-kisoihin
- Rallin MM-taistelu voi saada ison käänteen – kauden päätöskisa vaakalaudalla
- Mika Häkkinen otti kantaa Max Verstappenin siirtohuhuihin
- Thierry Neuville kritisoi Suomen MM-rallia – Sami Pajari eri linjoilla
- Toyotan data paljasti, mikä johti Sebastien Ogierin rajuun ulosajoon
- Thierry Neuville kritisoi Suomen MM-rallia – Sami Pajari eri linjoilla
- Suomen MM-rallissa hurjan ulosajon kokenut Sebastien Ogier paljasti loppukauden suunnitelmansa
- Sami Pajari ajoi Suomen MM-rallin voittoon – katso tulokset
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- Sebastien Ogierin kartanlukija kertoo pysäyttävistä hetkistä: ”Nostin katseeni ja näin suuret puut edessämme”
- Valtteri Bottas nappasi paikan MM-kisoihin
- ”Suomen MM-ralli on toinen kotirallini” – Takamoto Katsuta halusi tehdä saman kuin Kalle Rovanperä
- Mika Häkkinen otti kantaa Max Verstappenin siirtohuhuihin
- Valtteri Bottas kertoi karun syyn keskeytyksilleen – ”Kaikki alkaa palaa”