F1-sarjan TV:n katselumäärät selvässä laskussa lajin jättimaissa – taustalla kaksi massiivista tekijää
Kuva: Getty Images
F1:n toimitusjohtajan Chase Careyn mukaan sarjan television katselumäärät ovat laskeneet selvästi Italiassa ja Brasiliassa. Ferrarin kotimaassa taustalla on TV-oikeuksien siirtyminen maksupalvelun taakse, ja Brasiliassa maan oman kansallissankarin puute sarjassa.
Carey myönsi suoraan medialle huolestuttavan TV-tilastojen notkahduksen tänä keväänä. Merkkejä mielenkiinnon puutteesta autourheilun kuninkuusluokkaa kohtaan on havaittu etenkin Italiassa ja Brasiliassa.
Italiassa heikkojen katselumäärien syyksi epäillään F1-kisojen TV-oikeuksien siirtymistä kokonaan ilmaisilta kanavilta maksullisen Skyn palveluun. Italialaiset eivät ole rynnänneet ostamaan brittiläistä palvelua aivan toivottuun tapaan.
Brasiliassa suurin haaste on taas se, että kaudella 2018 F1:ssä ei aja ainuttakaan brasilialaista kuljettajaa. Etelä-Amerikan suurimman valtion into formuloita kohtaan on hiipunut tilastojen valossa selvästi F1-konkari Felipe Massan lopetettua uransa viime vuoteen.
F1:n maailmanlaajuisen mediaraportin mukaan F1-sarjan kokonaisyleisö televisiossa oli vuonna 2016 390 miljoonaa katsojaa.
Brasilian markkinan osuus tästä oli jopa 77,5 miljoonaa. Italiassa lajia katseli 32 miljoonaa ihmistä.
Viime vuonna tulokset alkoivat kuitenkin laskea. Kausi 2017 veti vain 352,3 miljoonaa TV-katselijaa, mikä on jopa 37,7 miljoonaa edellistä vuotta heikompi tulos.
F1-pomon mukaan TV-tulokset ovat kohentuneet suurimmassa osassa sarjan 20 tärkeimmästä kohdemaasta. Italian ja Brasilian kohdemarkkinoiden alennustila on kuitenkin puskenut kokonaistulosta tavoitteita huonommaksi.
– TV-katselumäärät ovat laskeneet hieman ensimmäisessä neljässä kisassa. Tätä ajaa kaksi tekijää. Oikeastaan vain kaksi maata. Italiassa olemme vaihtaneet alustoja hieman ilmaisemmasta maksullisempaan malliin, joka on varmasti vaikuttanut asiaan. Brasilia on maa, joka on nyt ilman Felipe Massaa. Hän oli ainoa brasilialainen kuskimme, joten sillä on suuri vaikutus, Carey arvioi The Independentin haastattelussa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- McLaren-pomo paljasti: tällä osa-alueella Mercedes on edelleen edellä
- Onko Esapekka Lapin voittoputki vaarassa? Imatralla vastassa uusi haaste
- Janni Hussi kertoo, miksi MM-rallin paineet sytyttävät
- Kalle Rovanperän tulevaisuus edelleen avoinna
- Vaaratilanne Nürburgringillä – Max Verstappen oli jäädä väkijoukon alle
- Hurja tarina: Valtteri Bottas autovarkauden uhrina – FBI mukana tutkinnassa
- Kalle Rovanperä palaa töihin Suomessa – houkuttelee fanejaan paikan päälle
- Kimi Antonelli on F1:n kuumin nimi juuri nyt – Toto Wolff nostaa esiin suuren riskin
- Bernie Ecclestone sivuutti George Russellin täysin – nosti esiin vain kaksi mestariehdokasta
- Teemu Suninen puhuu suoraan – “Kuulumme takaisin pääluokkaan”
- Portugalin MM-ralli 2026: Tulokset, pisteet ja uutiset
- Voittoa juhlinut Janni Hussi teki rankan paljastuksen Rallit.fi:lle
- Ex-tallikaveri korvaa Valtteri Bottaksen Cadillacin ratissa
- EK8: Draamaa Portugalin MM-rallissa – kaksi kärkikuskia ajoi ulos samassa paikassa
- Yle: Henri Haapamäki yllättyi – tähän ei uskonut kukaan vielä alkukaudesta
- Käsittämätön sekoilu MM-rallissa – sopimus purettiin heti
- 11-vuotias Robin Räikkönen hämmästytti jälleen: murskavoitto!
- Suomalainen teinisensaatio yllätti kaikki EM-debyytissä: ”Muut ajoivat jo silloin, kun olin vaipoissa”
- Tekeekö Kalle Rovanperä paluun? Jari-Matti Latvala ei jättänyt mitään epäselväksi podcastissa
- Kalle Rovanperä palaa töihin Suomessa – houkuttelee fanejaan paikan päälle