F1-konkari tarjosi McLarenille neuvoja kurssinsa kääntämiseen – yksi tekijä on konkarikuskin mukaan ratkaisevassa roolissa

F1-konkari Marc Genén mukaan McLarenin on parannettava vauhtiaan suorilla, jos se mielii haastavansa kärkitalleja.
Williamsin ja Ferrarin testikuljettajana tunnettu Gené arvioi espanjalaiselle Europapressille, että heikko suorien nopeus on tällä hetkellä brittitallin suurin heikkous.
McLarenin tavoitteena oli haastaa Red Bullia ja Ferraria heti kauden alusta. Päällimmäisenä tähtäimessä oli etenkin Red Bull, joka ajaa brittitallin tavoin Renaultin voimayksikön voimin.
– Mielestäni se asia, mitä McLarenin on tehtävä päästäkseen lähemmäs noiden tallien tasoa on parantaa nopeutta suorilla. Kyseessä on Fernando Alonson auton aerodynaamiseen tehokkuuteen liittyvä asia, Gené analysoi.
Genén mukaan Alonson vauhti ei ole miehestä itsestään kiinni. Espanjalainen on tehnyt F1-konkarin mukaan parhaansa auton ratissa.
– Fernando puristaa aina autostaan viimeisenkin pisaran irti. Se fakta, että hän on tuolla sijalla millä hän nyt on, kertoo siitä, että hän on yltänyt mainioihin suorituksiin.
Lähde: Europapress
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Red Bullilla välit kiristyvät – Sergio Perez vaatii selontekoa loppukisan tapahtumista
- Max Verstappenin kiukuttelu ihmetyttää – ”Häipyi nopeasti ja jätti tiimipalaverin väliin”
- Aston Martinilta ripeää toimintaa – tämän takia Fernando Alonso sai pitää palkintosijansa
- Fernando Alonson rangaistusaagassa uusi käänne: espanjalainen saa palkintosijansa takaisin
- Oliko tässä syy Valtteri Bottaksen surkeaan vauhtiin? – ”Kolahti aika mukavasti”
- Sebastien Ogier jälleen Meksikon kuningas – Hyundai himmensi Toyotan juhlia, Kalle Rovanperä neljäs
- Fernando Alonson juhlat ennenaikaisia – aikarangaistus pudottaa konkarin palkintopallilta
- Sergio Perez Jeddan osakilpailun voittoon – Valtteri Bottakselle Alfa Romeo -uran surkein kilpailu
- Mitä ihmettä Valtteri Bottakselle tapahtuu Jeddassa – suomalaisella käynnissä yksi uran heikoimmista ajoista
- Ferrarilta jälleen jättimoka Charles Leclercin kanssa – monacolainen raivosi kisainsinöörilleen: ”Yritä edes!”
- Toto Wolffilta suora viesti Lewis Hamiltonille – ”Sitten hänen täytyy etsiä töitä jostain muualta”
- Oliko tässä syy Valtteri Bottaksen surkeaan vauhtiin? – ”Kolahti aika mukavasti”
- F1-sisäpiiritoimittaja paljastaa: Tämä F1-kuski ei ole suuressa suosiossa muiden kilpailijoiden keskuudessa
- Red Bullilla välit kiristyvät – Sergio Perez vaatii selontekoa loppukisan tapahtumista
- Kalle Rovanperä koki kovia Meksikon MM-rallissa – ”Ei tuntunut kovin hyvältä”
- Fernando Alonson rangaistusaagassa uusi käänne: espanjalainen saa palkintosijansa takaisin
- Ferrarilta jälleen jättimoka Charles Leclercin kanssa – monacolainen raivosi kisainsinöörilleen: ”Yritä edes!”
- EK11: Meksikon rallia johtanut Esapekka Lappi törmäsi pylvääseen – erikoiskoe keskeytettiin
- Lewis Hamilton menettää yllättäen läheisen kolleegansa usean vuoden yhteistyön jälkeen – ”Kiitos kaikesta”
- EK3: MM-rallissa hurjaa draamaa! Ott Tänak isoissa ongelmissa – Esapekka Lappi kärjessä