FIA:lta hurja uudistus formuloihin – vaikuttaa merkittävästi F1:n testikuljettajiin
Kuva: Getty Images
FIA aikoo tiukentaa Formula 1:n superlisenssien myöntämisen vaatimuksia ensi vuodelle. Jatkossa lupaa on entistä vaikeampi saada etenkin F1-tallien testikuljettajilla, jotka ajaisivat harvakseltaan GP-kisojen vapaissa harjoituksissa.
Aiemmin vapaisiin harjoituksiin oikeuttavan ajoluvan sai, jos huristeli 300 kilometriä ”F1:tä edustavalla autolla” kahden päivän aikana ja suoritti teoriakokeen sarjan säännöistä. Tämän lisäksi FIA arvioi tapauskohtaisesti kuskien kokemusta yksipaikkaisista kilpureista.
Ensi kaudesta lähtien vapaiden harjoitusten superlisenssi vaatii kuuden Formula 2 -kilpailun suorittamista ja 25 superlisenssipisteen keräämistä sopivissa MM-sarjoissa kolmen edellisen vuoden aikana. Jatkolisenssiä hakevien on täytynyt ajaa kokonainen kausi F2:ssä tai kerätä 25 lisenssipistettä.
Vuonna 2017 ajaneista kuljettajista uudistuksista kärsisi vain Alfonso Celis Jr, joka työskentelee Force Indian testikuljettajana.
Jatkossa lisenssipisteitä saa helpommin F2:sta ja Indycarista kuin muista sarjoista. Alennuksen saivat uudistuksessa kestävyyssarja WEC, eurooppalainen Formula 3 ja Formula E.
Lähde: Motorsport
LUE MYÖS:
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle: ”Alkaa pikkuhiljaa tuntua siltä…”
- Kanadan GP 2026 – F1: Tulokset, kuskit, uutiset
- Max Verstappenilta tyly uhkaus F1:lle: ”En pysty siihen”
- Kimi Antonelli teki F1-historiaa – ohi Mika Häkkisen
- Kanadan GP:ssä dramatiikkaa: George Russell keskeytti – Kimi Antonelli karkasi mestaruustaistossa
- Kanadan GP alkoi rengaskaaoksella – McLarenin uhkapeli kääntyi nopeasti itseään vastaan
- Robin Räikkösen ylivoimaa – täydellinen suoritus!
- Ruotsin EM-rallissa dramaattinen ratkaisu: Teemu Suninen ulos – Mikko Heikkilälle uran ensimmäinen täysosuma
- Täydellistä dominanssia – formulalupaus Luka Sammalistolle hattutemppu täyteen
- F1-kisasta povataan kaaosta – ”Täydellinen myrsky”
- Vaimo vahvisti IS:lle: Mika Saloa puukotettu Thaimaassa
- MM-rallin kulisseista vuoti iso uutinen: uusi valmistaja tulossa mukaan
- Kiistelty F1-hahmo lähtökuopissa – ”Hänen päivänsä ovat luetut”
- Halpa arkiauto keskellä miljoonakalustoa – Dacia Logan nousi Nürburgringin tähdeksi
- Yle: Luonnonsuojelijoiden vaatimus hylättiin – Toyotan rallitallin jättihanke etenee
- Kimi Räikkönen oli lähellä yllätyssiirtoa – F1-pomo muistelee katkeraa pettymystä
- Mika Salo paljasti Uunolle – näin hän joutui puukotuksen uhriksi
- Formulasirkus matkaa Pohjois-Amerikkaan – tässä Kanadan GP:n lähetysajat
- Valtteri Bottas hirmuvedossa – ajoi ylivoimaiseen voittoon!
- Valtteri Bottaksella epäonnea – Cadillac yllätti silti