MotoGP:ssä totaalisesti flopannut talli haluaa mukaan Formula 1:een
Kuva: Getty Images
MotoGP:ssä kausilla 2006 ja 2007 muutamassa kisassa mukana ollut brittiläinen moottoreihin erikoistunut yritys Ilmor haaveilee paluusta Formula 1:een. Ilmor vetäytyi MotoGP:stä vain parin kilpailun jälkeen rahoitusvaikeuksien takia.
Nykyisen Ilmorin edeltäjä valmisti moottoreita myös Formula 1:ssä 1990-luvulla. Se valmisti muun muassa Mercedeksen moottorit McLarenille. Mercedes-Benz osti lopulta Ilmorin kokonaan itselleen, mutta sen perustajat perustivat uuden Ilmorin vuonna 2005.
Nyt uusi Ilmor haaveilee paluusta Formula 1:een. Yhtiön perustaja Mario Illien on ollut mukana FIA:n kokouksissa koskien tulevaa moottoriformaattia. Hänen mukaansa Formula 1:n johdossa on halua tuoda sarjaan mukaan itsenäisiä valmistajia.
– Selvästikin siellä on halua saada mukaan itsenäisiä valmistajia, Illien sanoi Autosportille.
– Se on yksi syy, miksi olen mukana niissä kokouksissa, hän jatkoi.
Illien kuitenkin kiistää sen, että Ilmor alkaisi valmistaa moottoreita omalla nimellään. Hänen mukaansa rahoittajan ei tarvitse olla kuitenkaan moottorivalmistaja.
– Jonkun on hoidettava kehityskustannukset. Luultavasti siihen tarvitsee valmistajan tukijaksi, mutta jos katsoo Red Bullia, heillä TAG sponsorina, joten sen ei ole pakko olla autovalmistaja, se voi olla kuka vain.
Illien kuitenkin muistuttaa, että kustannusten on tultava alaspäin, jotta sarjaan liittyminen olisi uusille yrityksille mahdollista.
– Se on välttämättömyys, jotta itsenäisillä olisi mahdollisuus. Ei ole kyse vain alkuhinnasta, vaan myös kehityskustannuksista.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Valtteri Bottakselta hurja paljastus sairaudestaan: ”Olin kuin huumeaddikti”
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Cadillac erikoisvärityksellä ensimmäiseen kotikilpailuunsa
- Heikki Kovalainen jakoi pysäyttävän kuvan F1-vuosiltaan
- Red Bullilta merkittävä muutos jo Miamiin
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Kanadan GP 2026 – F1: Aikataulu, tv, kuskit, tulokset
- David Coulthardilta tyly arvio Aston Martinista – nosti esiin ison mokan
- Juha Kankkunen jyrähti tähtikuskille – IL: ”Hänen täytyy miettiä”
- Kanarian MM-rallin tulokset – Sami Pajarille jälleen huippusijoitus
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- Juha Kankkunen jyrähti tähtikuskille – IL: ”Hänen täytyy miettiä”
- Heikki Kovalainen jakoi pysäyttävän kuvan F1-vuosiltaan
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Romahdus – Sami Pajari latasi suorat sanat!
- Ferrarin ex-pomolta yllättävä paljastus Red Bullista: ”Tarkoitus oli johtaa koko toimintaa”
- Juha Miettisen epäonnisesta kuolonkolarista lisätietoja
- David Coulthardilta tyly arvio Aston Martinista – nosti esiin ison mokan