Lewis Hamilton ei sulattanut Sebastian Vettelin temppua: ”Tarvitseeko tässä muuta sanoa”
Kuva: Getty Images
Lewis Hamiltonin ja Sebastian Vettelin välillä tapahtui Bakun GP:ssä perin erikoinen välikohtaus turva-auton, jonka seurauksena Vettel päätyi tahallisesti tönäisemään Hamiltonin autoa. Lue lisää aiheesta täältä.
Hamiltonia, jonka kisansa meni piloille, koska niskan takana olevaa pääsuojusta ei oltu kiinnitetty kunnolla kisan keskeytyksen jälkeen, ei kiinnostanut käydä Sky Sportsin haastattelussa tapausta sen kummemmin läpi.
– Minä olen okei, odotan vain kotimatkaa. Tämä on ollut hyvä viikonloppu ja saimme pisteitä, mikä on avain asia. Eteen- ja ylöspäin vain, Hamilton sanoi.
– Minua se (välikohtaus) ei juurikaan kiinnosta. Se asia on kuollut ja kuopattu. Me menemme eteenpäin.
Vaikka Hamilton omien sanojensa mukaan olikin menossa eteenpäin, hän otti silti tapaukseen vielä kantaa haastattelun lopuksi.
– Minusta se ei ollut vain kuljettajien välinen kontakti. Se oli vaarallista ajoa ja siitä kymmenen sekunnin rangaistus? Tarvitseeko tässä muuta sanoa, Hamilton puhkui.
LUE MYÖS:
- MM-rallitähtien pitkä odotus päättymässä? – ”Se olisi hieno paikka kilpailla”
- Mika Salon tapauksesta uutta tietoa: poliisi ei epäile puukotusta
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Esapekka Lappi joutui Ylellä kiperän kysymyksen eteen: ”Siihen en kyllä lähde”
- Toyotan nuori virolaislupaus hämmästyttää ralliväkeä – ”Samanlaista lahjakkuutta kuin Kalle Rovanperällä”
- SuomiF1 Podcast: Huhut Valtteri Bottaksesta puhuttavat – ”Ei mitään järkeä”
- Alkukauden yllätystalli solmi miljoonadiilin – nimi muuttuu
- IS: Mika Salo tyrmää väitteet epäillystä puukotuksesta
- MM-taisto repii Mercedes-leiriä? F1-toimittaja: “He eivät katsoneet toisiaan”
- Asiantuntija latasi Sami Pajarista – Kalle Rovanperä nousi puheenaiheeksi MTV:llä
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja osallistujat
- Valtteri Bottaksella epäonnea – Cadillac yllätti silti
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle: ”Alkaa pikkuhiljaa tuntua siltä…”
- Potku-uhka – Valtteri Bottaksesta levisi ikäviä huhuja
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Robin Räikkösen ylivoimaa – täydellinen suoritus!
- 18-vuotias suomalainen näyttävään voittoon Italian F4:ssä – F1-unelma elää vahvana
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, televisiointi ja liput
- Jari-Matti Latvala vaihtoi englanninkielisiin nuotteihin – japanilaiskartturille kova haaste Kreikassa
- Poliisi selvittää Mika Salon epäiltyä puukotusta – tapauksessa uusi käänne