WRC haluaisi 16 MM-rallia – tiimit vastustavat: ”Ei meillä ole rahaa”
Kuva: Getty Images
WRC haluaisi nostaa MM-rallien määrän nykyisestä 13 rallista 16:een. Tiimit kuitenkin pelkäävät, että kustannukset nousisivat liiaksi.
WRC:n promoottori Olivier Ciesla esitteli hiljattain 16 MM-rallin vision. Hänen mielestään hyöty olisi suurempi kuin haitta. Tiimit eivät kuitenkaan haluaisi enempää kuin 14 rallia kauteen.
– Olemme yrittäneet ennenkin 16 rallin kautta. Se toimi ihan hyvin, joten onhan se mahdollista. Mutta se oli kymmenen vuotta sitten, jolloin tiimeillä oli paljon enemmän rahaa käytössään kuin nyt, sanoo Hyundain tiimimanageri Alain Penasse Motorsport.comille.
– 14 rallia olisi optimi ensi kaudelle, mielestäni Uusi-Seelanti olisi ainoa hyvä lisä kalenteriin. Heillä on jo kokemusta WRC-kilpailujen järjestämisestä erittäin hyvin. Okei, se on pieni markkina-alue, mutta kuljettajat pitävät kilpailusta todella paljon ja maan mahtavat maisemat näyttävät upeilta televisiolähetyksissä.
WRC on kuitenkin kaavailemassa uusiksi kilpailuiksi Kroatiaa ja Turkkia. Myös Kanadan talvirallia on väläytelty.
– Me kaikki tiedämme, kuinka epävakaa Turkin poliittinen tilanne on. En tiedä, mistä tuo Kroatia on tullut? Promoottorit kertoivat meille, että he haluavat kilpailun Euroopan ulkopuolelle, joten Turkki ja Kroatia sotivat sitä ideaa vastaan, Penasse sanoo.
– Kroatiasta en tiedä paljon, mutta kun Juho Hänninen ajoi siellä rallia, yhdellä pätkällä kolme autoa ajoi yhtäkkiä häntä vastaan.
M-Sportin Malcolm Wilson haluaisi säilyttää kalenterissa vain 13 kilpailua, mutta myöntää, että hänen toiveensa on itsekäs.
– Tämä ihan vain taloudellisen tilanteemme vuoksi. Rallin määrän lisääminen ei siksi istu meidän pirtaamme. Tilanne voi muuttua, jos Ford päättäisi tulla tehdastallina mukaan tai jos saisimme isoja sponsoreita. Silloin olisin innoissani uusista mahdollisista kilpailuista, Wilson sanoo.
LUE MYÖS:
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Tätä ei ihan joka päivä näe! Max Verstappen teki 100 ohitusta 35 minuutissa – katso video
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Tuukka Taposen tulevaisuudesta ikävä paljastus – ”Ollaan huonossa tilanteessa”
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Oliver Solberg voittoon Chilessä, Sami Pajari kavensi MM-johtoa – katso pistetilanne
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä