Ari Vatanen ylistää Malcolm Wilsonia: ”Uskomatonta että hän sai Ogierin tiimiinsä”
Kuva: Getty Images
Ari Vatanen on edellinen rallikuljettaja, joka on voittanut maailmanmestaruuden Fordille. Siitä on aikaa jo 35 vuotta.
Vatanen tuntee edelleen rallimaailman kuin omat taskunsa. Hän nostaa korkealle hattua, kun puhe tulee yksityistalliaan M-Sportia pyörittävästä Malcolm Wilsonista.
Wilson toimi Fordin tehdastallin tallipäällikkönä 1997-2012, minkä jälkeen M-Sport on ajattanut kuljettajiaan yksityistallina Fordin osittaisella tuella. Sen jälkeen paras tulos MM-sarjassa on ollut Mikko Hirvosen nelossija 2014. Nyt odotukset ovat todella korkealla, kun Wilson onnistui haalimaan maailmanmestari Sebastien Ogierin tiimiinsä.
– Pitää muistaa, että Fordin panos M-Sportilla on hyvin pieni. Malcolm kaivaa suuren osain rahoituksesta itse, Vatanen sanoo Motorsport.comilla.
– Hän on ottanut isoja riskejä, mutta onnistunut bisneksissään. Arvostan hänen yrittäjän asennettaan ja onnistumistaan todella paljon.
– On helppo olla jonkun toisen työntekijänä, mutta on aivan eri asia laittaa oma päänsä pölkylle joka päivä. Teet vain valistuneita arvauksia ja toivot, että se toimii, Vatanen sanoo.
– Ja Malcolm on onnistunut, koska hän on todellinen bisnesmies. Ja nyt hän onnistui vielä hankkimaan nelinkertaisen maailmanmestarin Sebastien Ogierin tiimiinsä. Voin vain kuvitella, kuinka se vaikuttaa hänen bisnekseensä.
– Toivoin todella paljon, että se onnistuisi, ja olen todella vilpittömän onnellinen että näin kävi.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Drift Mastersissa upea suomalaisonnistuminen: Mika Keski-Korpi täräytti podiumille
- Janni Hussi kertoo, miksi Sami Pajarin vahva kausi tuntuu erityiseltä
- Karmivan näköinen kolari MotoGP:ssä – tähtikuljettaja sairaalaan
- Seiska: Janni Hussilta paljastus – Jari-Matti Latvala mukana
- Marcus Grönholm testasi uutta ralliautoa – antoi samalla mystisen vihjauksen
- MM-ralliin iso muutos: kilpailu typistyy 50 tuntiin
- Ralliautoille kaavaillaan historiallista hyppyä – toteutuuko hurja suunnitelma Viron MM-rallissa?
- Imatran SM-ralli 2026: Aikataulu, reitti, kuskit, tv
- F1-sirkus saapuu Montrealiin – stripparit uhkaavat pysäyttää bisneksen
- Max Verstappen saattaa seurata Kimi Räikkösen jälkiä – ”Tuli takaisin ja alkoi jälleen voittaa”
- Voittoa juhlinut Janni Hussi teki rankan paljastuksen Rallit.fi:lle
- Kalle Rovanperä palaa töihin Suomessa – houkuttelee fanejaan paikan päälle
- Ex-tallikaveri korvaa Valtteri Bottaksen Cadillacin ratissa
- Yle: Henri Haapamäki yllättyi – tähän ei uskonut kukaan vielä alkukaudesta
- Onko Esapekka Lapin voittoputki vaarassa? Imatralla vastassa uusi haaste
- Käsittämätön sekoilu MM-rallissa – sopimus purettiin heti
- MM-ralliin iso muutos: kilpailu typistyy 50 tuntiin
- Marcus Grönholm testasi uutta ralliautoa – antoi samalla mystisen vihjauksen
- Suomalainen teinisensaatio yllätti kaikki EM-debyytissä: ”Muut ajoivat jo silloin, kun olin vaipoissa”
- Imatran SM-ralli 2026: Aikataulu, reitti, kuskit, tv