Toyota-pomo: Yksinkertainen selitys formula ykkösten suosion vähenemiseen
Kuva: Getty Images
Toyotan moottoriurheiluinsinööri Pascal Vasselon arvioi, että formula ykkösten vielä kehitteillä olevissa uusissä säännöissä kaudelle 2017 parasta antia on niiden potentiaalisesti aiheuttama muutos kuljettajien suhteessa lajiin.
Vasselon kertoo tuoreessa haastattelussa, että formula ykkösten vähentynyt suosio on hänen mielestään paljolti sen ansiota, että kuljettajat eivät enää ”rakasta autojaan”.
– Useimmat kuljettajat eivät enää ilmaise nauttivansa näiden autojen ohjaamossa istumisesta. Näin itse näen asian olevan. Kuljettajien kiinnostuksen puute vahvistaa fanien kiinnostuksen puutetta, hän sanoi Motorsport.conille.
– Jos nämä uudet säännöt tuovat kuljettajille iloa takaisin ajamiseen, se näkyy heidän lausunnoissaan ja voi kääntää tilanteen ympäri.
Tällä hetkellä WEC:n urheiluautot ovat kovin sellainen eurooppalaislaji, jossa kuljettajat voivat ajaa äärirajoillaan, insinööri toteaa.
– F1-kuljettajat, jotka tulevat kestävyysajokisoihin sanovat ”vau – nämä autot ovat upeita. Me voimme puskea alusta loppuun”, Vasselon sanoi.
– Se on täysin päinvastaista, mitä heidän on tehtävä formula ykkösissä. Siksi uskon kiinnostuksen puutteen tulevan kuljettajien kommenteista.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kimi Antonelli on F1:n kuumin nimi juuri nyt – Toto Wolff nostaa esiin suuren riskin
- Bernie Ecclestone sivuutti George Russellin täysin – nosti esiin vain kaksi mestariehdokasta
- Teemu Suninen puhuu suoraan – “Kuulumme takaisin pääluokkaan”
- Vanha mestari vitsailee F1-uransa päättämisellä – tämän se vaatisi
- Ex-kuskilta kova näkemys Mercedeksen kuskikaksikosta: ”Yhtä nopeasti kuin Valtteri Bottas aikoinaan”
- Teemu Suniselta ja Janni Hussilta isoja uutisia Suomen MM-ralliin liittyen!
- Nyt tipahti kova väite Lewis Hamiltonista
- Lewis Hamiltonille tyly viesti: ”Aika lopettaa”
- F1-talli virittelee jättidiiliä – maailmankuulu luksusbrändi mukana neuvotteluissa
- Yle: Henri Haapamäki yllättyi – tähän ei uskonut kukaan vielä alkukaudesta
- Jari-Matti Latvala ei kierrellyt – kova väite Janni Hussista
- Portugalin MM-ralli 2026: Tulokset, pisteet ja uutiset
- EK8: Draamaa Portugalin MM-rallissa – kaksi kärkikuskia ajoi ulos samassa paikassa
- Voittoa juhlinut Janni Hussi teki rankan paljastuksen Rallit.fi:lle
- Ex-tallikaveri korvaa Valtteri Bottaksen Cadillacin ratissa
- Shokkiuutinen varikolta: Red Bullilla valmis nimi Max Verstappenin tilalle
- Yle: Henri Haapamäki yllättyi – tähän ei uskonut kukaan vielä alkukaudesta
- Käsittämätön sekoilu MM-rallissa – sopimus purettiin heti
- 11-vuotias Robin Räikkönen hämmästytti jälleen: murskavoitto!
- Suomalainen teinisensaatio yllätti kaikki EM-debyytissä: ”Muut ajoivat jo silloin, kun olin vaipoissa”