Heikki Kovalainen ”katkera” entiselle pomolleen
Kuva: Getty Images
Heikki Kovalainen sanoo, että hänen olisi jälkiviisasti ajatellen pitänyt jättää Lotus/Caterham -talli kauden 2011 jälkeen. Suomalaiskuski kertoo tuoreessa Autosport-lehdessä, että talli lupasi hänelle enemmän kuin pystyi tarjoamaan.
– Pysyin lojaalina tallille liian kauan. Kauden 2011 lopussa kahden vuoden jälkeen tallissa minulla ja katsojilla oli sellainen olo, että olin palauttanut hieman potentiaaliani, Kovalainen sanoi.
– Tunnelin päässä oli valoa. Ajoin hyviä kisoja ja pystyin tekemään tallikaverieni elämästä vaikeaa. Kauden 2011 lopussa minut äänestettiin yhdeksänneksi tallipäälliköiden äänestyksessä parhaista kuljettajista. Se oli hyvin lupaavaa.
– Silloin minulla oli muutamia tarjouksia isommilta talleilta, mutta Tony [Fernandes] ja Caterhamin johto lupasi, että talli on menossa eteenpäin ja sillä oli kaikki tarvittava ottaakseen seuraavat askeleet.
Näin ei kuitenkaan käynyt. Kausi 2012 oli hiukan vaikeampi Kovalaiselle eikä tallin kilpailukyky osoittanut merkittävää kehitystä. Parhaaksi tulokseksi tuli Vitalin Petrovin Brasiliassa ottama 11:s sija.
– Kun mietin nyt asiaa päätös lienee olleen väärä. On helppoa sanoa näin nyt, mutta niin tapahtui. Se on nyt unohdettu ja osa menneisyyttä.
Kaudella 2013 Kovalainen ei tallissa enää kisakuski ollut. Tallin tapa kertoa asiasta ei arvostusta häneltä saa.
– Yksi ikävä asia, mikä häiritsee minua hiukan, on se, että en koskaan saanut julkista kiitosta tallilta oltuani siellä, Kovalainen sanoi.
– Sain johdolta tekstiviestin, jossa he sanoivat, että he aikovat korvata minut maksukuskilla ja siinäpä se. Olin siitä aika pettynyt. Se jätti kenties vähän katkeran maun.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- George Russell palasi kesätauolta vahvimpana – sprinttipaalusta käytiin mieletön vääntö
- Kimi Antonelli vahvistaa: Lähtöruuturangaistus kotikilpailuun
- F1-sarjan kesätauko on ohi – Hollannin GP:n harjoituksissa riitti säpinää
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi täysin omilla luvuillaan – hurja johto!
- F1-sarjasta kajahti isoja sopimusuutisia – tässä jäljellä olevat tallipaikat ensi kaudelle
- Entinen tallikaveri kommentoi Max Verstappenin jättisopimusta – ”Mukava palkankorotus”
- Max Verstappenin tulevaisuus F1-sarjassa varmistui – jatkosopimus Red Bullin kanssa
- Paraguayn MM-ralli 2026: Aikataulu, ohjelma, tv, osallistujat ja tulokset
- F1-sarjan kehityssota käy kiivaana – kärkitalleille tulossa läjä päivityksiä
- Rallin MM-sarjaan uusi talli – debyyttikausi jää kuitenkin lyhyeksi
- F1-toimittaja nosti Kimi Räikkösen ykköseksi – huippunimet jäivät taakse
- Kovaa tekstiä Valtteri Bottaksesta – entinen F1-pomo: ”Jos kuljettajia vaihdetaan, hän lähtee”
- Max Verstappen oli koko ajan oikeassa? ”Kehottivat pitämään suuni kiinni”
- Entinen tallikaveri kommentoi Max Verstappenin jättisopimusta – ”Mukava palkankorotus”
- Drift Mastersin pistejohtaja vaihtui – mestaruus ratkeaa viimeisessä kisassa
- Paraguayn MM-ralli 2026: Aikataulu, ohjelma, tv, osallistujat ja tulokset
- Hyundailta vahvistus – Esapekka Lapin seuraava MM-ralli selvisi
- Kalle Rovanperä hyppää ratin taakse – yhdelle luvassa ikimuistoinen kyyti
- Cadillacin F1-pomo avasi tallipäällikön potkuja – ”Se oli minun päätökseni”
- Isack Hadjarin loukkaantumisesta lisätietoa – ranskalainen pidempäänkin sivussa?