Testifloppi täynnä luottoa: ”Moottorimme ei ole vielä räjähtänyt”

Vaikka McLaren oli Jerezin testien suurin epäonnistuja, uskotaan tallin sisällä vahvasti molempien autojen näkevän ruutulipun kauden avauskilpailussa Australiassa.
McLarenin insinööriosaston johtaja Matt Morris on uskoo tulevan kauden kilpakalustoon.
– Kierrosmäärät ja suorituskyky Jerezissä olivat pettymys meille, mutta saimme ohjelmastamme sen verran irti, jotta pystyimme näkemään automme olevan hyvä, hän kertoi Grand Prix Timelle.
– Luonnollisesti emme etene vielä täysin aikataulussa, meillä on vielä muutama ongelma selätettävänä. Mutta jos pääsemme eroon niistä, en näe mitään syytä, miksi emme voisi olla yhtä kilpailukykyisiä kuin viime kauden loppupuolella.
Morris kertoo suurimman osan ilmenneistä ongelmista olleen luonteeltaan pieniä, minkä hän näkee vain hyvänä asiana. Se avaa mahdollisuuden karsia ongelmat pois ja lisätä luotettavuutta kauden avausosakilpailuun.
– Totta kai maaliintulo on realistinen tavoite, ehdottomasti.
– Meillä on ollut pieniä ongelmia, jotka on ollut helppo korjata, mutta ne ovat ärsyttävästi pidätelleet autoa varikkopilttuussa.
– Pääasia on kuitenkin, ettei autojemme runkoja ole palanut tai moottoreitamme räjähdellyt. Olen suhteellisen tyytyväinen, ettei Jerezin testeissä ilmennyt mitään suurta ongelmaa.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- F1-tulokas kurvasi itselleen lisäaikaa: ”Tätä minä haluan nähdä”
- Näin näet Sardinian MM-rallin kaikki erikoiskokeet – ratkaisuhetket näkyvät ilmaiseksi
- Huono varikkopysähdys hankaloitti Valtteri Bottaksen pistejahtia – ”Pysyttiin kuitenkin kaiteiden välissä”
- Max Verstappenin dominanssi jatkuu myös Monacossa – palkintokorokkeelle nousee jättiyllättäjä!
- Aston Martinin virhe maksoi Fernando Alonsolle jopa voiton Monacossa – myös Ferrarilta käsittämätöntä tunarointia
- Monacon lähdössä kolisi – tuomaristolle heti rutkasti töitä
- Monacossa jättiyllätyksen makua – Onnistuuko Sergio Perez tekemään mahdottomasta mahdollisen? Tässä Monacon GP:n lähtöjärjestys
- Ferrari-tähdelle mojova rangaistus Monacon aika-ajojen vaaratilanteesta – kärkikolmikkoon nousee täysi yllättäjä!
- Charles Leclercin vaarallinen temppu jäi lähetyksen ulkopuolelle – katastrofi senttien päässä
- Fernando Alonson jättipaukku jäi sadasosien päähän – Max Verstappen puristi viime hetkillä paalulle
- Hondan hankaaminen tulossa Red Bullille kalliiksi – ”Emme olisi todellakaan tehneet sitä”
- Ferrari-tähdelle mojova rangaistus Monacon aika-ajojen vaaratilanteesta – kärkikolmikkoon nousee täysi yllättäjä!
- Mika Häkkinen näytti kameroille, millainen auto tallista löytyy – ”Kun tällä laittaa hanaa, 1000 hevosvoimaa lähtee hyrräämään”
- Heikki Kovalaiselta kritiikkiä Valtteri Bottaksen suuntaan Viaplayn lähetyksessä – ”Hänen pitäisi antaa enemmän aikaa kilpa-ajamiselle”
- Charles Leclercin vaarallinen temppu jäi lähetyksen ulkopuolelle – katastrofi senttien päässä
- Fernando Alonso letkautti oman mielipiteensä Lewis Hamiltonin tilanteesta – ”Hän itse aina sanoo…”
- Aston Martinin virhe maksoi Fernando Alonsolle jopa voiton Monacossa – myös Ferrarilta käsittämätöntä tunarointia
- Näin näet Sardinian MM-rallin kaikki erikoiskokeet – ratkaisuhetket näkyvät ilmaiseksi
- Monacon ensimmäinen harjoitus päättyi ennenaikaisesti ulosajoon – ”Satutin polveni”
- Max Verstappen niukasti nopein Monacossa – Ferrari-kuski täräytti kaiteisiin