Red Bull -pomo penkin alle menneestä avaustestistä: ”Emme ole huolissamme”
Kuva: Red Bull Content Pool
Red Bull -tallin omistaja Dietrich Mateschitz ei ole huolissaan tallin suorituskyvystä vaikka kauden avaustestit menivät penkin alle.
Red Bull -kuskit saivat yhteensä vain 21 kierrosta kasaan neljän Jerezin testipäivän aikana, kun ongelmia oli uuden Renaultin toimittaman V6-moottorin kanssa.
– Nykyiset ongelmamme eivät ole tiimissä vaan moottorissa. Tiimin tietotaito-taso on erinomainen, Mateschitz kommentoi Salzburger Nachrichtenille.
Red Bull -pomon mukaan todelliset voimasuhteet nähdään kauden avauskisassa Melbournessa maaliskuussa.
– Melbourneen mennessä meidän pitää työskennellä yhdessä Renaultin kanssa. En näy mitään syytä huoleen. Nämä olivat enemmän tai vähemmän aivan odotettua uuden koneen kanssa, mitä käytettiin ensi kertaa radalla. Nyt haemme ongelmiin ratkaisua ennen seuraavaa testiä.
– RB10-auto on erittäin positiivinen, koska se on enemmän kuin näyttelykappale. Tämän voit nähdä sen yksityiskohdista. Todellinen totuuden hetki koittaa ensimmäisessä kisasas Melbournessa.
Seuraavat testit pidetään lämpimissä oloissa Bahrainin radalla 19. helmikuuta alkaen.
LUE MYÖS:
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Esapekka Lappi lopettaa ralliuransa – edessä vielä yksi kilpailu
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Tätä ei ihan joka päivä näe! Max Verstappen teki 100 ohitusta 35 minuutissa – katso video
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Red Bullilta takaraja Isack Hadjarille – Liam Lawson odottaa ratkaisua
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki