Uskomaton siirtohuhu – ”Red Bull -pomo oli niin järkyttynyt, että juoksi pois”
Kuva: Getty Images
Auto Motor und Sport -lehti kertoo, että Red Bullin arvostetun aeropäällikön Peter Prodromoun menetys McLarenille nykyisen pestinsä jälkeen saattaa – ainakin hurjan huhun mukaan – vielä osoittautua pieneksi huolenaiheeksi tallille.
Entinen tallipomo ja nykyinen televisioasiantuntija Eddie Jordan nimittäin on kuullut, että talli voisi kärsiä vielä tätäkin paljon vakavammasta aivovuodosta: itsensä tekniikkapomo Adrian Neweyn menetyksestä McLarenille Prodromoun mukana.
Lajin historian menestynein suunnittelija Newey on voittanut urallaan mestaruuksia 1990-luvulta alkaen ensin Williamsilla, sitten McLarenilla ja nyt viimeisimpänä nykyisessä tallissaan. Red Bullin supermenestystä pidetään paljolti hänen ansionaan.
F1-siirtoja usein oikein ennakoinut Jordan päätti huhun luotettavuudesta – tai sen puutteesta – riippumatta käyttää tilaisuuden hyväkseen ja kysyä Red Bullin tallipäällikkö Christian Hornerilta asiasta.
– Horner oli niin järkyttynyt, että hän juoksi pois, Jordan kertoi naureskellen tallipomon reaktiosta saksalaislehdelle.
LUE MYÖS:
- Lewis Hamiltonilta varoitus Kimi Antonellille: ”Aion tehdä kaikkeni”
- Kuvat: F1-talli juhlistaa jalkapallon MM-kisoja näyttävällä erikoisvärityksellä
- F1-tallit pääsivät sopuun – moottorisäännöt muuttuvat jo ensi kaudeksi
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- SuomiF1 Podcast: Onko tässä F1-sarjan tylsin talli? – ”Jää jopa Cadillacin taakse”
- Mika Häkkinen kommentoi Ferrari-tähden tulevaisuutta – tässä on mestarin vinkit: ”Sinun täytyy olla itsekäs”
- Suomalaiskuski palaa USA:n rallicrossradoille – alla F1-autoakin nopeammin kiihtyvä laite
- Mika Häkkisen tytär paljastaa: ”Käyn usein kisoissa ilman isääni”
- Red Bull löysi syyn Max Verstappenin keskeytykselle – ”Ei ollut mitään tehtävissä”
- Valtteri Bottakselle jälleen takaisku – Cadillac-pomolta rohkaiseva viesti
- Robin Räikkönen kerää voittoja Euroopassa – nyt Kimi kommentoi poikansa tulevaisuutta
- Cadillacin johtaja teki kantansa selväksi Valtteri Bottaksesta
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Rangaistus tuli – Cadillacin historian avauspiste romukoppaan
- Valtteri Bottaksen Monacon GP päättyi keskeytykseen – talli paljasti syyn
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- Erikoinen välikohtaus Monacossa – Oscar Piastria ei päästetty F1-varikolle
- George Russellilta katkera tilitys Monacossa – Mika Salo ei niele tallin selitystä
- Tuukka Taponen petasi hyvät asetelmat F3-luokan aika-ajoissa