Uusissa F1-moottoreissa tiedossa yllätys – ”Luvut, joita kuulemme, ovat valtavia”
Vastoin aiempia olettamuksia, ensi kaudella käyttöön tulevat V6-turbomoottorit ovat energiankierrätysjärjestelmineen nykyisiä V8-koneita selvästi vahvempia, kertoo saksalainen Auto Motor und Sport.
Lehden mukaan aika-ajosäädöissä moottoreista saataneen irti jopa 900 hevosvoimaa ja kisassakin noin 800 hevosvoimaa, jossa olisi useampi kymmenen hevosvoimaa enemmän kuin nykyisissä riippuen moottorin valmistajasta ja iästä.
Erityisen suurta kasvu on kuitenkin väännössä, joka tulee lehden mukaan olemaan noin 600Nm. Nykyiset moottorit kehittävät vain 350Nm.
Pirellin moottoriurheilujohtaja Paul Hembery sanoo kasvun tehoissa aiheuttavan haasteita myös renkaiden suunnittelussa.
– Me emme tiedä tällä hetkellä tarkalleen mitä odottaa, mutta luvut, joita kuulemme, ovat valtavia, Hembery sanoi.
– Me tarvitsemme leveämpiä takarenkaita, mutta on neuvoteltava tallien kanssa päättääksemme, kuinka leveitä. Sillä tulee olemaan vaikutus aerodynamiikkaan.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kimi Antonelli voitti Kiinan GP:n – podiumilla myös pitkästä aikaa tuttu kasvo
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Vahvistus: F1-sarja jää pitkälle tauolle
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Kenian MM-rallissa sattui ja tapahtui – Sami Pajari nousi takaisin palkintosijalle
- Näitkö tämän? Lewis Hamilton ja Charles Leclerc hurjassa väännössä – katso video
- Safari-rallissa uskomatonta draamaa – kärkikolmikko joutui keskeyttämään
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
- Robin Räikkönen, 11, esitteli osaamistaan: ”Täydellinen viikonloppu”