Williams-pomo masentuneena – ”Seitsemän pisteetöntä kisaa on tosiasia”
Williamsin apulaistallipäällikkö Claire Williams oli murheellinen Kanadan GP:n jälkeen.
Valtteri Bottaksen upea kolmas lähtöruutu johti lopulta ainoastaan pisteettömään 14:nteen sijaan. Nainen myönsi BBC Sportille, että tavoitteet olivat historiallisen pitkän pisteettömän putken katkaisussa.
– Tulos ei ollut se, mitä me halusimme, mutta en usko, että me ikinä ajattelimme pystyvämme ajamaan maaliin sillä sijalla, jolla aloitimme. Mutta me olemme pettyneitä, että me emme saaneet yhtään pistettä. Meillä on nyt seitsemän pisteetöntä kisaa ja se on tosiasia, Williams sanoi.
– Eilisen upean päivän jälkeen me ajattelimme, että voisimme saada kahdeksannen tai yhdeksännen sijan, joten olemme pettyneitä. Toivottavasti asiat ovat paremmin Silverstonessa.
– Me työskentelemme todella kovaa varmistaaksemme, että meillä on päivitysosia Silverstoneen, mutta rata on vaikea.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Valtteri Bottaksen luottomiehelle myös lähtöpassit Sauberilta – uuden tallipomon aloituspäivä varmistui
- F1-kriisitallissa jälleen tallipäällikön vaihto – taustajoukoissa muitakin muutoksia
- Toyotalta vahva vihjaus – japanilaisjätti suunnittelee täysimittaista paluuta F1-sarjaan?
- F1-tulokkaan harteille sysätään hirmuiset paineet – Franco Colapinto Alpinen varakuljettajaksi
- F1-lupauksen tilanteessa shokkikäänne – Jack Doohanille luvassa karmea kohtalo?
- Valtteri Bottakselle useita tarjouksia huippusarjasta – suomalainen kieltäytyi
- Kilpailukielto lähestyy Max Verstappenia – hollantilainen uhmakkaana: ”En muuta ajotyyliäni sen takia”
- Mistä autorahoitus ostaessa autoa yksityiseltä?
- Mika Häkkiseltä varoituksen sana – Lewis Hamiltonin lausunto herätti huolenaiheen
- Red Bullille kova menetys: 150 miljoonan sponsori lähti lätkimään